Amikor az újkori demokráciák megszülettek, a sajtó- és véleményszabadság egy ideig szinte korlátlannak számított. Azután kitalálták, hogy a „gyűlöletbeszéd” nem megengedett. Persze hogy mi számít „gyűlöletbeszédnek”, azt soha senki nem volt képes pontosan körülírni. Később kitalálták, hogy a „holokauszt tagadása” is tiltva lesz. De hogy mit is jelent pontosan a „holokauszt tagadása”, azt úgyszintén nem volt képes senki meghatározni. És a folyamatnak láthatóan nincs vége: Portugáliában a Baloldali Blokk nevű csoportosulás immár a „rasszista beszédet” is be akarja tiltani - anélkül természetesen, hogy bárki meg tudná határozni a rasszizmus pontos jelentését.
Cecília Honório, a portugál Baloldali Blokk parlamenti képviselője bejelentette: „Szeretnénk módosítani a Büntető Törvénykönyvet annak érdekében, hogy a rasszizmust bűncselekménynek lehessen nyilvánítani. Jelenleg ugyanis nem számít annak.”

Cecília Honório - Csak az igazán emancipált nők tudnak ilyen valóban fontos dolgokkal foglalkozni
A bejelentés előzménye, hogy a parlamentben közmeghallgatást rendeztek az állítólag egyre fokozódó rendőri brutalitás és az erősödő „intézményesített rasszizmus” kérdéskörében. A nyilvános vitán részt vettek a pártok, a kisebbségi szervezetek, egyes önkormányzatok valamint a rendőrség képviselői is.
„A vita a rendőrségi erőszak és a rasszizmus kérdése körül forgott, ezen kívül sok szó esett arról is, hogy folytatni kell a diszkrimináció azon formáinak leleplezését, amelyeket bizonyos körzetek lakói (vagyis a bevándorlók) megtapasztalnak. Hallhattuk az érintettek beszámolóit, akiknek mindennapos tapasztalata ez a fajta erőszak ” – foglalta össze a baloldali politikus a rendfenntartás teljes ellehetetlenítésének receptjét a Lusa Hírügynökség tudósítójának nyilatkozva.
Zoom
A "portugálok" betiltanák a rasszizmust
A Baloldali Blokk február 24-én kiadott közleményében leszögezi: gyakran „hallható, hogy egyes lakóövezetekben a feketéket kirekesztik”. A párt szerint „alapos vitát kell lefolytatni a portugál társadalomban tapasztalható rasszizmus különböző formáiról”. Cecília Honório ehhez még annyit tett hozzá, hogy „számos tanulmány, beleértve az ENSZ legfrissebb jelentését, megállapítja, hogy az afrikai eredetű közösségek tagjainak korlátozott hozzáférése van az oktatáshoz és a közszolgáltatásokhoz”, továbbá az Afrikából érkező bevándorlók „alulreprezentáltak”.
A Baloldali Blokk a rendőrség munkájának alapos átértékelését is szükségesnek tartja: a testület tagjait a portugál balosok „antirasszista nevelésnek” vetnék alá. Az „antirasszista nevelésnek” elkeresztelt agymosás és történelemhamisítás pedig része a rasszizmust bűncselekménynek nyilvánító törvényjavaslatnak.
A 2011-ben rendezett parlamenti választásokon a Baloldali Blokk és a vele szoros szövetségben álló Egységes Demokratikus Koalíció (amely valójában a kommunista pártból alakult, de zöldek is vannak benne szép számmal) együttesen a szavazatok 13%-át szerezte meg. A Baloldali Blokk 1999-ben jött létre kisebb baloldali csoportosulások (köztük a trockisták) egyesülése révén. A buziházasságot is támogató párt a 2009-es parlamenti választáson a voksok 9,81%-át gyűjtötte be, a 2011-es előrehozott választáson azonban csupán a szavazatok 5,17%-át sikerült megszereznie. (A visszaesés részben annak tudható be, hogy a Baloldali Blokk bizonyos esetekben támogatta a 2011 előtt kormányzó Szocialista Párt megszorító politikáját.) A pártnak jelenleg 8 képviselője van a 230 tagú törvényhozásban, akiknek a többsége a gyengébbik nemhez tartozik.
Perge Ottó - The Portugal News nyomán