Ha valaki még mindig van annyira naiv, hogy azt hiszi, a világunk tényleg olyan, mint amilyennek a „fősodratú” média elénk állítja, akkor joggal vélheti úgy: Izraelnek a világon semmi köze nincsen Kuba és az Egyesült Államok viszonyának alakulásához. Ehhez képest a zsidó állam egyes tisztségviselői nemtetszésüket fejezték ki az Obama-adminisztráció Havanna irányába tett gesztusai láttán. Ami persze egyáltalán nem meglepő azok számára, akik tisztában vannak az izraeli lobbinak az USA külpolitikájára gyakorolt befolyásával.
Igaz, ezúttal a zsidó lobbi háborog. Az elmúlt héten a Háárec című lap idézett egy izraeli kormányzati tisztségviselőt, aki sértődötten beszélt arról, hogy az amerikaiak nem értesítették Tel-Avivot a Kuba elleni büntetőintézkedések feloldásának és a diplomáciai kapcsolatok helyreállításának szándékáról. Árulkodó kijelentés: vajon az USA-nak minden egyes diplomáciai lépéséről értesítenie kellene Izraelt? A jelek szerint igen.
Noha az Obama-adminisztráció állítólag kérte Izraelt arra, hogy nyilvánosan is támogassa a kubai-amerikai megbékélést, Tel-Aviv nem tett eleget a „nagy barát” kívánságának. Sőt, egyes elejtett nyilatkozatokból világosan látható: Izraelnek nem tetszenek a washingtoni adminisztráció Havanna irányába tett gesztusai. Az egyik ok az izraeli média értesülései szerint az, hogy Tel-Aviv semmiféleképpen sem szeretné elveszíteni azoknak a többnyire republikánus képviselőknek a támogatását, akik élesen ellenzik az Obama-adminisztráció Kuba-politikáját. Ugyanis a Kubával szembeni szankciók fenntartásának rendületlen hívei általában a zsidó állam lelkes hívei is egyben – mutatott rá a Háárec című lap.
Tény mindenesetre, hogy a Castro-rezsim elleni embargó 1960-ban történt életbe léptetése óta Izrael következetesen támogatta a nemzetközi fórumokon Washington Kubával kapcsolatos állásfoglalásait. A Háárecnek nyilatkozó izraeli tisztségviselők szerint most „jobb várni, és nem adni ki semmiféle nyilatkozatot a meghirdetett irányváltás ügyében, amely felidegesítheti Izrael megbékélést ellenző barátait a kongresszusban”.
Ron Dermer, Izrael washingtoni nagykövete nyilvánosan is közölte: Tel-Aviv mindig is egyetértett az USA Kuba ellen meghirdetett büntető intézkedéseivel, részben azért, mert a kommunista állam „agresszíven viszonyult” a zsidó államhoz. „Mi követtük az USA-t ebben a kérdésben. Soha nem volt barátság Izrael és Kuba között. Castro mindig is támogatta Izrael legveszedelmesebb ellenségeinek némelyikét, támogatott olyan terrorszervezeteket, amelyek harcoltak Izraellel szemben, és fellépett ellenünk a nemzetközi fórumokon” – nyilatkozta Izrael washingtoni nagykövete egy amerikai televíziós állomásnak adott interjújában.
Kuba hivatalosan 1973-ban szakította meg a diplomáciai kapcsolatokat a zsidó állammal.
Perge Ottó - RT nyomán