A rendőrség tapasztalatai szerint számottevően erősödött a szélsőjobboldali csoportok tevékenysége Németországban - írta vasárnapi cikkében a Welt am Sonntag című német lap.
"Országos szinten jelentős növekedést tapasztalunk az idegenellenes bűncselekmények számában" - szörnyülködött Holger Münch, a német szövetségi rendőrség vezetője azon a néhány nappal ezelőtti konferencián, amelyen a tizenhat szövetségi állam belügyminiszterei vettek részt. A hírszerző szolgálatok nagyjából 22 ezerre teszik a "szélsőjobboldali" szimpatizánsok számát Németországban, ezen személyek negyede "neonácinak" nevezhető.
Münch nem közölt adatokat az országos helyzetről, a Die Welt című lap értesülései szerint azonban idén egyedül a keleti Szászország tartományban 179 idegenellenes bűncselekményt regisztráltak. Ez a szám tíz éve nem volt ilyen magas, tavaly 152 volt. Németországban, amely az Európába érkező bevándorlók fő célpontjának számít, sok hivatásos rettegő aggodalommal figyeli a "populista erők" (értsd: saját fajtájuk iránt aggódók - a szerk.) népszerűségének növekedését, valamint az utóbbi hetek idegenellenes tüntetéseit.
Csütörtök éjjel Nürnberg közelében tűz ütött ki több üres épületben, amelyekben menekültek húzták meg magukat. A rendőrség szerint gyújtogatás történt. Az épületek falára "rasszista" feliratokat és horogkereszteket festettek.

Az utóbbi hetekben a bevándorlás és a menedékjog korlátozását sürgető, a társadalom iszlamizálódását elítélő tiltakozásokat rendeztek végre több német városban. Az - egyébként a nemzetiszocializmust is elítélő - Európai Hazafiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Patriotische Europäer Gegen die Islamisierung des Abendlandes - Pegida) nevű, drezdai központú mozgalom hétfői demonstrációján nagyjából tízezren vonultak fel a szászországi fővárosban.
Angela Merkel "német" kancellár szóvivője pénteken persze elítélte a hasonló megmozdulásokat, leszögezve, hogy "Németországban sem az iszlámgyűlöletnek, sem az antiszemitizmusnak, sem az idegenellenességnek, sem a rasszizmusnak nincs helye". Az euroszkeptikus, de "szélsőségesekkel" együttműködni nem kívánó Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt viszont támogatásáról biztosította a bevándorlás korlátozását követelő mozgalmat.
(MTI nyomán)