Akik jól ismerik az izraeli megszálló hatóságoknak a palesztin ellenállókkal szemben alkalmazott módszereit, aligha lepődnek meg az alábbi hír hallatán: a CIA a terrorizmussal vádolt foglyok kínzásának igazolása érdekében az Izraelben alkalmazott jogi formulákat tekintette irányadónak. De Izrael nem csupán abban jár élen, hogy AVH-s módszereket törvényesnek és jogosnak tünteti fel. A zsidó állam tüntetések és tiltakozó mozgalmak leverésében igencsak járatos biztonsági erői kulcsszerepet játszanak az USA és számos más állam rendfenntartó egységeinek kiképzésében is.

Az amerikai szenátus hírszerzési ügyekkel foglalkozó bizottságának jelentéséből egyértelműen kiderül: a CIA alaposan tanulmányozta az izraeli börtönökben a palesztin foglyokkal szemben alkalmazott vallatási módszerek indoklását. Igaz, kezdetben az amerikaiak még úgy vélekedtek, hogy a kínzás „nem hatékony”, mivel a foglyokból sok esetben csak „hamis információkat kényszerít ki”. Azonban egy 2001. novemberi CIA-jelentés már úgy utal az izraeli vallatási technikákra, mint amelyek „szükségesek ahhoz, hogy meg lehessen akadályozni nagyobb bajokat, abban az esetben, ha más lehetőségek nem állnak rendelkezésre”.
A szenátusi jelentés megállapítja továbbá, hogy a CIA a kínvallatásokkal kapcsolatban az Izraeli Legfelsőbb Bíróság egy 1999-ben született határozatára is hivatkozott, amely lehetővé tette a belbiztonsági szolgálatok számára az erőszakos vallatási módszerek alkalmazását. Persze csak azzal a megkötéssel, hogy a kínzás nem lehet a cél, hanem csak valamely nagy veszély elhárításának eszköze.
Ugyanakkor az Izraeli Legfelsőbb Bíróság határozatában azt is kimondja, hogy nem lehet eljárást indítani a korlátokat túllépő kihallgatókkal szemben. Létezik ugyanis egy olyan jogi kategória, amelynek értelmében bizonyos rendkívüli helyzetekben szükséges lehet a törvényt megszegni valamely nagyobb katasztrófa elhárítása céljából.

A Times of Israel című lap cikkében rámutat arra, hogy az izraeli Legfelsőbb Bíróság 1999-es döntése felülírta az úgynevezett Landau-bizottság 1987-ben született állásfoglalását. Ez utóbbi ugyanis az izraeli belbiztonsági szolgálat, a Shin Bet kihallgatóinak csupán „korlátozott mértékben” és „felügyelet mellett” engedélyezte a fizikai erőszak alkalmazását, és csakis abban az esetben, ha a hatóságok feltételezése szerint foglyaik valamilyen várható támadással kapcsolatban ténylegesen rendelkeznek információkkal.
2005-ben az erőszakos vallatásokkal kapcsolatos egyik kongresszusi vita során is a CIA az Izraeli Legfelsőbb Bíróság 1999-es döntésére hivatkozva érvelt a „terroristák” kínzásának jogossága mellett. Két évvel később egy belső CIA-jelentés szintén az Izraelben a palesztin ellenállókkal szemben alkalmazott erőszakos módszerek jogi indoklására hivatkozva vette védelmébe a terroristagyanús személyek erőszakos vallatását.
A napokban nyilvánosságra került amerikai szenátusi jelentés szerint a CIA azzal is védekezett, hogy az erőszakos vallatási módszerek segítségével nyert információk révén sikerült felfedni az „Izrael ellen Szaúd-Arábiában tervezett terrorista merényletek” tervét is.

Eran Efrati, a jelenleg Denverben élő egykori izraeli katona nem is oly rég nyíltan beszélt arról, hogy a zsidó állam biztonsági szolgálatai számos más ország (pl. az USA, Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország, Németország, Ausztrália, Brazília, Törökország, Bahrein, Azerbajdzsán, Nigéria, India stb.) rendfenntartó erőinek kiképzésében vettek részt. Karen Greenburg amerikai biztonságpolitikai szakértő még 2012-ben az alábbi kijelentést tette: „2001. szeptember 11. után az USA számos ügyben az izraeliekhez fordult, így többek között az erőszakos vallatások kérdésében is. Afganisztánban és Irakban izraeliek képezték ki az amerikaiakat a kínvallatások terén. Vakon követtük az izraelieket a rossz irányba, és most mindazt, amit átvettünk tőlük, az amerikai mindennapok részévé tesszük. Ez nem más, mint a terrorellenes fellépés mocska. És pontosan előre lehetett látni, hogy így fog történni.” 2011. decemberében Max Blumenthal, az ismert zsidó származású tényfeltáró újságíró számolt be arról, hogy a tiltakozó akciók és demonstrációk elfojtásában alapos gyakorlatot szerzett izraeli katonák képezik ki az amerikai rendfenntartó erők tagjait. 2014. március 1. és 2014. augusztus 31. között a londoni rendőrség nyolcvan tagja tanulmányozhatta testközelből az izraeli megszálló hatóságok módszereit. Többek között például közvetlenül nézhették végig a Gázában rendezett izraeli vérengzést is.

Egy kipa még elférne rajta
2003. december 9-én a brit Guardian című lap arról adott hírt, hogy izraeli tisztek képeznek ki különleges amerikai egységeket, az Irakban történő bevetés céljából. Egy amerikai katonatiszt a kiképzés helyszínéül szolgáló észak-karolinai Fort Bragg katonai támaszponton a következőképpen nyilatkozott a Guardian tudósítójának: „Mindez teljes őrület, ostobaság. Minket már így is Sharonhoz (a háborús bűncselekményeiről elhíresült, véres kezű izraeli politikus – P.O.) hasonlítanak az arab világban, és mi megerősítjük ezt a hiedelmet azzal, hogy behozzuk ide az izraelieket, és gyilkolásra kiképzett egységeket állítunk föl.”
Perge Ottó - Kuruc.info
Kapcsolódó: