Oroszországot nyugtalanítja a német vezetők viselkedése, és Európa megszenvedheti, ha Berlin nem játszik pozitív szerepet a Moszkva és a Nyugat közötti kapcsolatokban – ezt mondta kedden az orosz külügyminiszter.
Moszkva és Berlin között feszültté vált a viszony az elmúlt hetekben. Angela Merkel német kancellár hétvégén azzal vádolta meg Oroszországot, hogy beavatkozik azon államoknak a belügyeibe, amelyek szorosabb kapcsolatot keresnek az Európai Unióval.
"Nem lehet eléggé hangsúlyozni a nyugtalanságunkat amiatt, amit a német kollégák tesznek – fogalmazott moszkvai sajtótájékoztatóján Szergej Lavrov. „Németország hagyományosan nagyon pozitív szerepet játszott az Európai Unió és a Nyugat Oroszországot érintő kapcsolatainak egészében. Ha úgy döntene, hogy parancsolgatni kezd, abból Európa semmit nem fog nyerni, de Németország sem" – tette hozzá.
Moszkva szerint azok az országok, amelyek támogatják a szankciókat - főként az Egyesült Államok - diktálni próbálnak Oroszországnak. Merkel hosszú időn keresztül Vlagyimir Putyin orosz elnök legközelebbi partnere volt a 28 tagú európai blokkban, de most több szankciós hullámot is támogatott Oroszország ellen az ukrajnai válságban játszott szerepe miatt.
Lavrov a sajtótájékoztatón azt is hangsúlyozta, hogy a kelet-ukrajnai tűzszünet sikerének kulcsa a szembenállók közötti elválasztóvonal meghúzása. Bízunk benne, hogy az egyetértésben megállapított elválasztó vonal lehetővé teszi a gyakorlatban az ellenségeskedések leállítását, és a nehézfegyverzet visszavonását mindkét oldalon – mondta.
A külügyminiszter úgy vélte, hogy a kedden életbe léptetett tűzszünetet a korábbiaknál jobban előkészítették. A tárgyalásokon orosz tisztek is ott voltak Petro Porosenko ukrán elnök kérésére – jelezte.
Lavrov szemrehányást tett ugyanakkor Kijevnek, amiért képtelen elindítani az alkotmányos reformot az összes régió és politikai párt részvételével.
(MTI)