A dél-izraeli Beér Orá település határában eltörött a Vörös-tenger és a Földközi-tenger közötti olajvezeték, amelynek következtében több millió liter nyersolaj patakokban hömpölygött Jordánia irányába. A kiömlött nyersolaj egyelőre fölmérhetetlen károkat okozott a Negev-sivatag és az 'Árává-völgy sajátságos növény- és állatvilágában. A rekultivációs munkálatok akár egy évig is eltarthatnak.
Zoom
A csőtörés helye (Fotó: Izraeli Rendőrség szóvivője)
Az izraeli Éjlát városától 20 kilométerrel északra, Beér Orá település határában, december 3-ról 4-re virradó hajnalban eltörött a Vörös-tengert a Földközi-tengerrel összekötő nyersolajvezeték. A csőtörés ökológiai katasztrófát okozott, miután rövid idő alatt több millió liter nyersolaj ömlött ki, majd az úgynevezett Jordán-árok miatt a felszín keletre lejtése következtében a sivatag homokján patakokban hömpölygött az 'Árává-völgy (arabul: Vádi 'Árábá) és Jordánia irányába a nyersolaj. Az Éjláttal tőszomszédos 'Akaba jordániai városban 80-100 embert kellett kórházba szállítani a levegőbe került gázok belélegzése okozta légúti sérülések következtében. A királyság legdélebbi városában a katasztrófa hírére a hatóságok fölszólították a lakosságot, hogy zárkózzanak be az otthonaikba.
Zoom
Szivattyúzzák a nyersolajat (Fotó: Méír Ohájun)
Az Izraeli Környezetvédelmi Minisztérium helikopterről készült tegnap reggeli videófelvételen is jól látható, hogy a sivatag homokján patakokban hömpölyög az olaj. Az olajszennyezés Beér Orá izraeli településtől egészen az Evroná Természetvédelmi Terület kellős közepéig mintegy hat kilométer hosszan terjed. A szennyezés hatalmas pusztítást végzett a Negev-sivatag, illetve a Holt-tenger és az 'Akabai-öböl közötti 'Árává-völgy növény- és állatvilágában, a ritka pálmafajtákban, a madarak, sivatagi rókák, gazellák és rovarok körében. Különösen komoly károsodást szenvedett a sivatagban honos, lombjával árnyat adó akácia, amely nem tévesztendő össze a mi akácfánkkal.

Az árnyat adó sivatagi akácia (Fotó: Természetvédelmi és Nemzeti Park Hatóság)

A két tengert összekötő vezeték útvonala (Forrás: Wikipedia)
Izraelben a Vörös-tengeri Éjlát üdülő- és kikötővárost - Beér-Sevá város érintésével - a Földközi-tengerparti Áskelon kikötővárossal összekötő 254 kilométer hosszú, 107 centiméter átmérőjű nyersolajvezeték 1959-ben épült, s amelyet a különböző európai nyelveken Trans-Israel Vezetéknek is neveznek. A vezeték Izrael számára stratégiai jelentőséggel bír, mert a Szuezi-csatorna megkerülésével összeköttetést biztosít a Földközi- és a Vörös-tenger között. A vezetéken Éjlátból Áskelonba évente 60 millió tonna, míg az úgynevezett "fordított áramoltatás" módszerével Áskelonból Éjlátba évente 20 millió tonna nyersolajat szállítanak. Az utóbbit Oroszországból és egyes kaukázusi államokból az úgynevezett harmadik világ országaiba szállítják.
Hering J. - Kuruc.info