Bekérette a magyar külügy a budapesti amerikai nagykövetség ügyvivőjét, miután John McCain volt republikánus elnökjelölt a szenátus keddi ülésén Magyarországot és Orbán Viktort is hevesen bírálta, amikor Colleen Bradley Bell budapesti nagykövetté való kinevezése ellen érvelt.
Mint ismeretes, a félkegyelmű McCain olyan "neofasiszta diktátornak" nevezte Orbán Viktort, aki "ágyba bújik Vlagyimir Putyinnal", ezért nevezményezte, hogy országa olyan nagykövetet küld Magyarországra, akinek nincs diplomáciai tapasztalata, csak arról ismert, hogy a Gazdagok és szépek tévésorozat producere volt.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán arra utalt, hogy szerinte McCain kijelentései nélkülözik a ténybeli alapokat,
arra a kérdésre pedig, hogy tervez-e Magyarország a nyilatkozatokon túl diplomáciai lépéseket, Szijjártó azt mondta, hogy a washingtoni magyar nagykövetség kapcsolatban van a szenátor stábjával, és konzultálni fognak velük John McCain kijelentéseiről és azok hátteréről. Ezután érkezett a hír, hogy a külügy bekérette André Goodfriend ideiglenes ügyvivőt, aki egyébként Colleen Bell érkezése után is ügyvivői poszján marad.
A külügy legutóbb akkor, október 17-én kérette be Goodfriendet, amikor azt szerették volna tőle megtudni, hogy kik azok a magyar személyek, akiktől korrupciós okokból az Egyesült Államok megtagadta a beutazást. Az ügyvivő neveket nem mondott, később a NAV-elnök Vida Ildikó maga ismerte el, hogy ő az egyik érintett.
Szijjártó: illik tiszteletben tartani a magyar választópolgárok döntését
A magyar polgárok idén háromszor nyilváníthattak véleményt arról, hogy hogyan képzelik el az ország jövőjét, és mindhárom alkalommal meglehetősen egyértelmű véleményt fogalmaztak meg ezzel kapcsolatban, amit mindenkinek illik tiszteletben tartania - reagált szerda reggel Brüsszelben az MTI-nek Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter John McCain amerikai szenátor keddi kijelentéseire.
A miniszter úgy vélte, hogy ha valaki kizárólag a Magyarországról szóló sajtóhíresztelések alapján mond véleményt a magyarországi folyamatokról, akkor könnyen kerülhet abba a helyzetbe, hogy a kijelentései nélkülözik a ténybeli alapokat.
Arra a kérdésre, tesz-e valamit Magyarország annak érdekében, hogy javítsa a közelmúltban megromlott diplomáciai kapcsolatait Washingtonnal, a miniszter azt felelte: a magyar-amerikai kapcsolatok három dimenziójából kettőben, gazdasági és biztonságpolitikai téren kifogástalan az együttműködés. "A politikai együttműködés terén vannak olyan nyitott kérdések, amelyek gyors lezárása Magyarország érdeke" - fogalmazott a külügyminiszter.
(MTI nyomán)