Oroszország külügyminisztere, Szergej Lavrov egyre gyakrabban kerül olyan helyzetbe, mikor „szankcionáló kollégái” magyarázatait kell hallgatnia. Mivel az új szankciók elvesztették aktualitásukat, hiszen Ukrajnában törékeny, béke van, de „jobb egy rossz béke, mint egy jó háború”. Lavrov: „Megállítanak a folyosón a tárgyalások után, és kabátgombjaikat csavargatva mentegetőznek, hogy mi nem igazán akarjuk a szankciókat, de hát kényszerítve vagyunk.” A tokiói és a rigai polgármester után egyre-másra meaculpáznak a nagyhatalmú politikusok orosz kollégájuk előtt. Van is miért mentegetőzniük.

Az Exxon tengeri olajplatformjai
A francia hajógyárban épülő Mistral deszanthajókat nem adhatják át Oroszországnak, a hajógyár képviselőinek más vevő után kell szaladgálniuk az Elysée-palota utasítása alapján. Az orosz védelmi minisztérium által már átutalt előleg sorsáról még nem esik szó. Az EU vesztesége a mezőgazdaság területén még most sem ismeretes pontosan. Az új nyögve született szankciók célja elsősorban az orosz olaj- és gázipari üzlet „földbe döngölése”. Vélhetően „kitörő örömmel” fogadták a hírt olyan gigászok, mint az Exxon Mobil, a BP, a Shell, a Total és a Statoil, amelyeknek szerződésük van egy sor orosz állami és magáncéggel az oroszországi kőolaj- és gázkincs koncessziós kitermelésére, mely most már füstbe mehet a szankciók bevezetése okán. E cégek folyosóin most valószínűleg válogatott, és nem sajtóba illő, kifejezésekkel illetik a „szankcionáló honatyákat”, hiszen ezen lelőhelyek kitermelésébe már többmilliárdos összeget fektettek be e cégek, és a munkahelyek nagy részén már a bonyolult berendezések építése folyik.

Cowboy Oroszországban
Alekszander Lukasevics orosz külügyminisztériumi szóvivő szerint „számíthatunk arra, hogy ezen gigászok nyomást gyakorolnak a »politikacsinálókra«”. Nem mindenki vár azonban ölbe tett kézzel, míg az ostoba politika hullámai összecsapnak a feje fölött. Más szinten sok beruházó fütyül a honfitársai által erőltetett szankciókra. Egy USA-beli vérbeli cowboy 13 társával együtt Közép-Oroszországban marhatenyésztő farmot épített, ahonnan a természetes és jóízű, ún. márványmarhahúst szállítja az orosz városok piacaira. Ma az állomány mintegy 250 000 fő csillogó, feketeszőrű marhát tesz ki, a derék tehenészfiúnak és barátainak esze ágában sincs bojkottálni az orosz gazdaságot.

Olasz-orosz sajtcsemege
Egy olasz sajtgyáros teljes családjával kitelepült a Moszkvától mintegy 120 km-re található Tveri területre, és mintegy 400 fős tehénállományával biztosítja a környék ínyenc, olasz sajtra áhítozó fogyasztóinak igényét. Több francia borász, köztük Gerard Depardieu, a Krímben szőlő- és bortermeléssel foglalkozik, egy vállakozó szellemű angol pedig Moszkvától 150 km-re fekvő farmján minden nap turistacsoportokat lát vendégül „angol steaktúrára és kecsketejkúrára.” A hatalmas ország mindenki számára nyitva van, és adókedvezményekkel várja a kisberuházókat, elsősorban a mezögazdasági termelés területén.
Udo Winter
Szentpétervár
(Forrás itt.)