Egy London központjában található szupermarketben eltávolították a polcokról a kóser élelmiszereket, miután a vezetőség a Gázai övezetben zajló izraeli vérengzések nyomán feldühödött tüntetők támadásától tartott.
Kóser húsok, sajtok és kolbászok tűntek el a Sainsbury áruházlánc egyik London középső részén lévő üzletéből. A szupermarket igazgatóságának döntését ugyanakkor számos kritika érte azon az alapon is, hogy az eladásra kínált kóser eledelek nem mindegyike származott Izraelből.
Annak ellenére, hogy a Sainsbury család zsidó gyökerekkel rendelkezik, az áruházláncot most természetesen „antiszemitizmussal” vádolják. Holott a kóser élelmiszereket azért távolították el a polcokról, mert meg kívánták azokat védelmezni a rongálástól – állítja a szupermarket vezetősége.
Zoom
Egy Gavin Platman nevű személy a Sainsbury áruházlánc tulajdonosainak címzett panaszbeadványában többek között a következőket írta: „Feltételezem, tudatában vannak annak a ténynek, hogy a kóser ételeket nem Izraelben készítik. Ezért az élelmiszerek eltávolítása nem tekinthető Izraellel szembeni politikai fellépésnek, hanem egy csoport – vagyis a zsidók – elleni faji alapú támadásnak”. Majd így folytatta: „Mint zsidó, mindezt mélyen sértőnek találom. Természetesen én is elítélem az ártatlan gyermekek megölését Gázában, ezért sem értem, miért tagadják meg tőlem azt a jogot, hogy kóser ételeket vásároljak?”
Majd az izraeli hasbarakampány legújabb tézisét hangoztatva az ajvékoló zsidó levelében kivágta az adu ászt: „Feltételezném, a halal ételeket is eltávolították az áruházaik polcairól, tiltakozásul az Iszlám Államnak a jazidik körében végzett mészárlása ellen. Csakhogy nem tették meg – ily módon elmosták a különbséget a politikai véleménynyilvánítás és a gyűlölet-bűncselekmény között”.
Az áruházlánc szóvivője a MailOnline-nak nyilatkozva közölte: „Az igazgató egyedi döntése volt (a kóser ételek eltávolítása) – szó sincs tehát arról, hogy a cég politikai véleményének kinyilvánításáról lenne szó. Mi nem vagyunk politikai szervezet, és egyik fél mellett sem foglalunk állást.” Majd a szóvivő arról beszélt, hogy több tüntetésre is sor került az áruházlánc üzleteinek közelében, melyek során a szupermarketekbe többen „behatoltak, árucikkeket vittek el, igaz, nagyobb kárt nem okoztak”. „A termékek polcokról történő eltávolításával kapcsolatos döntést az áruház igazgatója hozta meg, miután szembesült az utcán kialakult helyzettel” – tette hozzá a szóvivő.
Az üldözött palesztinokkal szolidáris csoportok régóta igyekeznek minél szélesebb körökben tudatosítani az izraeli áruk bojkottjának szükségességét. A Sainsbury áruházlánc vitát kiváltó döntését éppen azon a napon hozta meg, amikor az izraeli terror ellen tiltakozó aktivisták behatoltak a Tesco áruházlánc egyik Birminghamben lévő szupermarketjébe.
A Tesco szóvivője elmondta, hogy - „összhangban a kormányzatnak az Izraellel zajló kereskedelemre vonatkozó elveivel” - az árucikkek „származási helyét világosan feltüntetik, mert szeretnék, ha a vásárlók pontosan tudnák, mit vásárolnak meg”.
A The Institute for Jewish Policy Research elnevezésű intézmény felmérése szerint a szigetországban élő zsidók 80%-a úgy érzi, a nem zsidók őket okolják az izraeli kormány cselekedetei miatt. Az intézet „megdöbbentő” felfedezése pedig az, hogy az antiszemitizmus jelensége szoros kapcsolatban áll Izrael Állam tetteinek megítélésével. Mily meglepő.
A BBC Radio 4 műsorában Ephraim Mirvis főrabbi pedig az alábbi világraszóló bölcsességet kürtölte világgá: Izrael politikájának bírálata ugyan nem tekinthető antiszemitizmusnak, de mégis „egy olyan kontextust teremt, amelynek keretei között az antiszemitizmus felerősödik.” (Magyarán: Izrael bírálata antiszemitizmushoz vezet, aminek eredménye pedig egyenesen a gázkamra és a holokauszt. A tanulság tehát az, hogy a Izrael minden kritika fölött áll.) A főrabbi interjújában arról is tájékoztatott, hogy sok Nagy-Britanniában élő zsidó az Izrael elleni tiltakozások hatására „alaposan átgondolta jövőjét.”
Ugyanakkor a gázai palesztinok melletti szolidaritási tüntetéseken Londonban érzékelhető a zsidó jelenlét is. Számos zsidó személyiség hívta fel a figyelmet arra, hogy az izraeli állam tetteit nem kellene összefüggésbe hozni a zsidó nép egészének megítélésével.
Perge Ottó - rt.com nyomán