Több mint száz cigány fiatal indult útnak szerda reggel Budapestről Lengyelországba a "roma holokauszt" 70. évfordulója alkalmából tartandó, "civilek" (értsd: holoiparosok) által szervezett nemzetközi ifjúsági megemlékezésre.
Az elindulás előtt tartott sajtótájékoztatón Hidvégi-B. Attila programkoordinátor elmondta: Európa húsz országából mintegy ezer cigány fiatal zarándokol Auschwitz-Birkenauba, hogy a "holokauszt" évfordulója alkalmából fejet hajtson "a vészkorszakban ipari módszerekkel és kegyetlen kínzások közepette meggyilkolt" embertársaik emléke előtt.
A "Dik I na bistar! - Nézd és ne feledd!" jelmondatú megemlékezés tiszteletadás a múlt előtt, a közös jövő érdekében, példát mutatva a jelennek is - fogalmazott.
Herfort Marietta, a megemlékezést szervező Phiren Amenca (Járj velünk!) Nemzetközi Hálózat és a ternYpe - Nemzetközi Ifjúsági Hálózat magyarországi koordinátora elmondta: a két szervezet már ötödik alkalommal szervez lengyelországi megemlékezést, de ilyen nagyszabású ifjúsági rendezvény még nem volt. A zarándoklaton olyan középiskolások és felsőoktatási hallgatók vesznek részt, akik hazatérve saját közösségeikben megosztják tapasztalataikat, elmesélik élményeiket, így járulva hozzá "a rasszizmus, az antiszemitizmus elleni küzdelemhez" - tette hozzá.
Gordon Gábor, az Élősködők Menete Alapítvány vezetője az emlékezés fontosságát hangsúlyozva arról beszélt, hogy a rasszizmus ma is jelen van a társadalmakban Európa és a világ számos országában. (A listavezető Izraelt valamiért nem említette - a szerk.) A gyűlölet ellen közösen, emberként kell küzdenünk - hangoztatta.
Kiemelte azt is, "nagyon fontos", hogy zsidók és cigányok együtt emlékezzenek és hajtsanak fejet az áldozatok emléke előtt, egyszerre kimondva: soha többé!
Az emlékezésre indulókat Székely János, a cigánypasztoráció koordinálásával megbízott katolikus püspök köszöntette, majd megáldotta őket.
A közreadott tájékoztatás szerint a jövő hétfőig tartó rendezvénysorozat keretében a fiatalok konferenciákkal, koncertekkel, illetve az egykori birkenaui tábor területén lévő emlékműnél koszorúzással emlékeznek az áldozatokra. Krakkóban, nemzetközi konferencia keretében olyan témákat vitatnak meg, mint a holokauszt-emléknapok stratégiája, továbbá jól működő oktatási gyakorlatokat és eszközöket mutatnak be.
(MTI nyomán)