Ma: 2024.04.11. Vissza a főoldalra
RSS
 
Keresés
 
Rovatok
Info







 
Hírmix
Mindenről az ügyvezető döntött az esténként sötétített ablakú luxusautókkal körbevett orgoványi takarékban
privatkopo.hu 2014. 07. 15. 19:36:00

Az ügyvezető egyszemélyben döntött a hitelkérelmekről, a „cenzúra bizottság” csupán nevében létezett, egyébként semmilyen tevékenységet nem folytatott, az úgynevezett rossz - 90 napon túli késedelemben lévő hitelek - aránya elérte a teljes hitelállomány 25 százalékát, a szavatoló tőke messze elmaradt a pénzügyi felügyelet által meghatározott minimális tőkekövetelménytől - ezeket a megállapításokat tartalmazta Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezetnél 2011-ben elrendelt, átfogó vizsgálatról készült jelentés, amely a Privát Kopó birtokába került.



2011-ben átfogó pénzügyi vizsgálatot rendelt el a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezetnél. Az ellenőrzésről készült jelentés - amely a Privát Kopó birtokába került - megállapította, hogy a takarékszövetkezetnél csupán „formálisan” működött a hitelkérelmek elbírálására létrehozott „cenzúra bizottság”, a valóságban a grémium semmilyen tevékenységet nem folytatott, a hitelkérelmeket egyszemélyben az ügyvezető, Gellért Imre bírálta el, aki - tartalmazza a jelentés - ugyan nem rendelkezik értékbecslői képesítéssel, ennek ellenére egyszemélyben határozta meg a hitelek fedezetéül ajánlott vagyontárgyak értékét. Az igazgatóság tagjait az ügyvezető gyakran csak szóban, felületesen - vagy még úgy sem - tájékoztatta a jelentősebb döntésekről.

A PSZÁF vizsgálati anyaga szerint - 2011-ben - az úgynevezett rossz, 90 napon túli késedelemben lévő hitelek aránya elérte a teljes hitelállomány 25 százalékát, a szavatoló tőke (a saját tőke korrigálásával számított tőkeérték, amely megmutatja, hogy egy esetleges csőd vagy felszámolás esetén mekkora vagyon áll rendelkezésre a kötelezettségek kielégítésére - a szerk.) pedig már 3 éve is messze elmaradt a pénzügyi felügyelet által meghatározott minimális tőkekövetelménytől.

Mindezek ellenére a PSZÁF nem ítélte „beavatkozásra érettnek” az orgoványi takarék helyzetét, megelégedett egy úgynevezett „cselekvési terv" benyújtásával - amelyet Gellért Imre ügyvezető dolgozott ki és írt alá. Azt, hogy ez a „cselekvési terv” - vagy annak végrehajtása - mennyire volt sikeres, jól mutatja, hogy a takarékszövetkezeti szektor átvilágítása során a szakértői vizsgálat súlyos pénzügyi válsághelyzetet tárt fel az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezetnél, 2013 végén… A pénzintézet működési engedélyét a Magyar Nemzeti Bank 2014. július 4-én visszavonta.

„Nem változott érdemben semmi azt követően, hogy Gellért cselekvési tervet nyújtott be a PSZÁF-nak, 2012-ben” - magyarázta a Privát Kopónak egy takarékszövetkezeti forrás. „Továbbra is mindent Gellért Imre intézett egyszemélyben, a döntéseket is ő hozta meg, gyakorlatilag egymaga testesítette meg az orgoványi takarékot. Az igazgatósági tagokat szinte semmiről nem tájékoztatta.”

Többen egybehangzóan állították a Privát Kopónak, hogy Gellért - a hitelezésekkel összefüggésben kialakult hatalma miatt - a „Délvidék urának” tartotta magát.

A takarékszövetkezet működését jól ismerő „bennfentes” elmondta, hogy rendszeresen a takarékszövetkezet ügyfélfogadási idejét követően vette kezdetét a „kétes” ügyfelek fogadása az orgoványi központban. „Ilyenkor a takarék környékén sorakoztak a nagyértékű, sötétített ablakú gépkocsik, és a megbeszélések többnyire éjfélig, hajnali 1 óráig tartottak, a takszöv részéről egyetlen személy tartózkodott az épületben, Gellért Imre ügyvezető, akinek irodája előtt sorban ültek a kuncsaftok, mint a verebek a villanyvezetéken” - tette hozzá. És hogy miről szólhattak ezek a „diszkrét” eszmecserék? „Keringenek mendemondák arról, hogy olyanok is kaphattak százmilliós nagyságrendű hiteleket a takaréktól, akik nem feleltek meg a hitelbírálati követelményeknek, mert nem rendelkeztek megfelelő fedezettel, illetve voltak adósok, akikkel szemben úgymond elnézőbb, rugalmasabb volt az ügyvezető, ha hosszabb ideje nem törlesztették a felvett kölcsönt vagy kölcsönöket” - magyarázta a Privát Kopó forrása, aki közölte azt is, hogy a július elején kirobbant botrány előtt mintegy másfél hónappal Gellért Imre egy tizenkét cégnevet tartalmazó listát köröztetett az igazgatósági tagok között, kérve, hogy utólag szentesítsék aláírásukkal a listán szereplő társaságoknak nyújtott hitelek jogszerűségét… „Több olyan volt közöttük, amelyek 1 vagy 2 évvel korábban kapták meg a pénzt a takszövtől” - szögezte le a bűnügyi portál informátora.

A Privát Kopó értesülése szerint korábban 400 millió forint hitelhez jutott az orgoványi takaréktól egy emblematikus Fidesz-politikushoz köthető gazdasági társaság, amely kevéssel a kölcsön felvételét követően fizetésképtelenné vált, és a százmilliókból mindössze 9 millió forint folyt vissza a pénzintézet kasszájába.

De jutott zsíros kölcsön az egyik volt rendőrfőkapitány érdekkörébe tartozó vállalkozásnak is - a kifizetett összeg alig 10 százaléka térült meg a takarékszövetkezetnek. A cég elé és mögé sűrű köd ereszkedett…

A PSZÁF hivatkozott jelentése szerint az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezet több alkalommal is túllépte a takarékszövetkezetekre vonatkozó hitelezési plafont, más alkalmakkor pedig az azóta ugyancsak bedőlt Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezettel konzorciumot alakítva finanszíroztak vállalkozásokat. A Gellért vezette takarék nyújtott többszázmilliós hitelt a soltvadkerti takarékszövetkezet akkori elnöke, Haskó Béla fia tulajdonában álló, ceglédi székhelyű faipari társaságnak - amely aztán felszámolás alá került.

„Vannak érdekes figurákhoz köthető, kétes tevékenységekből származó pénzek a takarékszövetkezetben, amelyeket egykori olajszőkítők, jelenlegi bor- és pálinkahamisítók helyeztek el. Milliárdokról, sőt összességében tízmilliárdokról beszélhetünk ebben az összefüggésben” - magyarázta orgoványi forrásunk, aki egy jól menő Bács-Kiskun megyei csárdáról is említést tett, mint amelynek vagyonosodása - esetleg - szúrhatta a hatalom szemét.

Nem tudni, hogy végül miért éppen most és miért így lett vége az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezetnek, de valaminek történnie kellett a háttérben, ha bő két évvel ezelőtt még nem igényelt semmilyen felügyeleti beavatkozást a takarék gazdasági állapota, két hete pedig hirtelen „válságosra” fordult minden Orgoványban - miközben a pénzintézet napi működésében gyakorlatilag nem változott semmi…

A Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete (SZHISZ) július 4-i közleménye tartalmaz egy nagyon fontos megállapítást: a pénzintézet „felügyeleti adatszolgáltatása nem a tényeken alapul”. Magyarul: valótlan adatokkal vezethette félre a pénzügyi felügyeletet az orgoványi takarék vezetése. Éveken keresztül.

A felelős(ök) személyére a Nemzeti Nyomozó Iroda által, hűtlen kezelés gyanúja miatt elrendelt büntetőeljárás deríthet fényt.

Talán.

(folytatjuk)

További friss információk
Elkészült Magyarország bűnözési térképe - nagy a rend...
Interneten terjesztette a pedofil képeket
Postai kézbesítőt zsarolt egy nő - temetőben vette át a kikövetelt pénzeket
Buszmegállóban hagyta újszülött gyermekét egy úgynevezett anya
Több ezer, kisgyermekekről készített szexuális jellegű felvételt találtak a nyomozók egy 32 éves férfi számítástechnikai eszközein
 
Top cikkek
Brutális cigánybűnöző bandája hálózta be az alkoholista, pszichiátriai problémákkal küzdő milliárdos üzletembert
Ideiglenes gondnok a később halálra égett milliárdos lányainak: „nem találkozhatnak az apukájukkal a politika miatt”
Egy budai milliárdos furcsa halála: „Makai Zsolt emberei hangoztatták egy társaságban, hogy nincs mitől tartaniuk, mert velük vannak a XII. kerületi rendőrök és néhány fideszes politikus”
A tűzhalált halt milliárdos lánya: „a XII. kerületi rendőrök nemhogy nem segítettek, hanem kifejezetten akadályoztak abban, hogy édesapám életét megmentsem”
50 milliót kért a TEK-es ezredes húga a megölt és elégetett budai milliárdos lányaitól, hogy ne akadályozza a hagyatéki eljárást - nem kapott, ezért most ki akarja semmizni őket
Friss cikkek




 
           
ImpresszumKapcsolatMédiaajánlat