Pongrátz Gergely, az 1956-os forradalom és szabadságharc Corvin közi főparancsnoka a Jobbik alapítói számára nem pusztán egy személy a történelemkönyvekből, hanem nemzeti hős volt - fogalmazta meg Vona Gábor hétfőn a Zala megyei Söjtörön.
A Jobbik elnöke a Pongrátz Gergelynek emléket állító kő és tábla avatásánál arról beszélt: a Corvin közi parancsnok élő nemzeti hős volt, márpedig hősökben nem dúskál a 20. századi magyar történelem.
Felidézte, hogy 2003-ban 12 egyetemista "pénz, kapcsolatok, tőke, támogatók, média és minden nélkül" megalapította a Jobbik Magyarországért Mozgalmat "mindenféle eséllyel szembemenve", Pongrátz Gergely mégis úgy döntött, hogy odaáll a fiatalok mögé. S bár a magyar ifjúságról ma sokaknak nem túl jó a véleményük, ő úgy vélekedett, hogy "ha ma lenne '56", akkor ezek a fiatalok "ugyanúgy helytállnának mint ők".
"Az aktuális korszak hősei nélkül nem lehet jövőt építeni" - jelentette ki a pártelnök, aki azt a kérdést fogalmazta meg: ha nem lett volna Pongrátz Gergely, "kire mondanánk, hogy pártok és ideológiák felett állóan nemzeti hős"?
A Jobbik helyi szervezete által állított emlékkő és rajta az emléktábla avatásán Vona Gábor arra is kitért, hogy az 1956-os forradalomról a nemzetközi közvélemény is úgy tartja, hogy "talán a 20. század legtisztább forradalma volt az egész világon", amelynek során egy kis nép szembement az akkori világ legerősebb hadseregével.
Az emlékhely arra is figyelmeztet, hogy van valami, ami fontosabb az emberi életnél is: a becsület, a hazaszeretet, a közösségért való áldozat - mondta a Jobbik elnöke. Pongrátz Gergely életéről szólva hozzátette: elment az országból, "de az élete, munkássága nem szólt másról, mint a magyar nemzetnek mint nyájnak az egyben tartásáról, szervezéséről, erősítéséről", amiért a rendszerváltozás után is szinte fáradhatatlanul küzdött.
A Söjtörön felállított, mintegy egy méter magas kövön elhelyezett emléktáblára Pongrátz Gergely nevét, 1932-es születési és 2005-ös halálozási évét vésték. A felirat szerint a "Corvin közi főparancsnok emlékére", amely után egy idézet áll: "Mindent a hazámért tettem".
(MTI)