A lengyel belpolitikai válságot kirobbantó Wprost című hetilap hétfőn újabb lehallgatási jegyzőkönyveket tett közzé. Miután a múlt héten megjelent cikk után már Tusk miniszterelnök bukásáról és előrehozott választásokról beszélnek, most további politikusi magánbeszélgetésekre derült fény.
Az egyiknek magyar vonatkozásai is vannak: Wlodzimierza Karpinski lengyel pénzügyminiszter és Jacek Krawiec, a PKN Orlen, a lengyel olajtársaság elnöke többek között Orbán - szerintük - oroszbarátságát, valamint a MOL és Hernádi ügyeit taglalja.
A beszélgetésre a lap szerint 2014 januárjában került sor – ugyanebben a hónapban született meg, meglepő gyorsasággal, szinte közvetlenül a majdani események eszkalálódása előtt a megállapodás Orbán és Putyin között az újabb két paksi blokk felépítéséről. A Hogyan tett Orbán jót Putyinnal? címmel ellátott részben a lengyel politikai – gazdasági csúcselit két tagja minimum kemény szavakkal illeti az orosz-magyar "egymásra találást".
Orbán úgy leszopta neki [Putyinnak], hogy bazmeg', feláll a farka tőle. Két atomreaktor Magyarországon, 10 milliárdos hitel az oroszoktól... – mondta a lap szerint az olajtársaság elnöke.
És persze, hogy megcsinálja a Déli Áramlatot, annak ellenére, hogy az EU nem ért egyet vele. Tiszta jobbágyság - hangzott el a magyar államot képviselők szerepéről.
A MOL-vezér mozgatja a perben a saját vádlóit is
A beszélgetés másik részében a Hernádi Zsolt MOL-elnök-vezérigazgató elleni nemzetközi körözésről és a MOL bírósági ügyeiről volt szó:
De figyeljetek, elmesélek valamit. Bazmeg', mennyire különbözünk a magyaroktól – vezeti be Karpinski az ő szempontjukból mellékes sztorit. Elmentem Hernádihoz, [...] és azt mondom neki, hallod, hány évet kapsz te ezért? Erre lazán, mosolyogva mondja, hogy "Figyelj, a jogászaim valami olyat találtak, hogy ha bármelyik uniós országban elkezdődik a tárgyalás, nem találnak bűnösnek, akkor egész Európában bárhová szabadon mehetek".
Krawiec elmeséli a lengyel miniszternek, hogy azért találkozott Hernádival Budapesten, mert a MOL-elnök nem hagyhatja el Magyarországot a nemzetközi körözés miatt. Felidézi, hogy Hernáditól tudta meg, hogy Magyarországon lesz a tárgyalás. „Tudod, mondom neki, azért ez eltart két-három évig. Nem, mondja, áprilisra meglesz az ítélet. És valami Ábel ül mellette, a jogi tanácsadója [...].″
"Odafordul és azt mondja, Ábel, mond meg Jaceknek, hogy ki fog vádat emelni ellenem a magyarországi tárgyaláson? Mire Ábel, hogy a feleségem. Vágjátok? Most képzeljétek el ezt a helyzetet. A felesége ügyész, meglesz a felmentő ítélet, és el van intézve. Most el tudjátok ezt képzelni nálunk?"
A beszélgetésen csak Ábelként emlegetett jogi tanácsadó feltehetően Galácz Ábel, aki a Hernádi Zsolt elleni büntetőeljárást megindító kisrészvényes, a korábban szintén a Mol-vezetőségben dolgozó Bánhegyi Ilona férje.
Nem ügyész, hanem pótmagánvádló
Bánhegyi Ilona a Hernádi elleni eljárásban viszont nem ügyész volt, hanem pótmagánvádló, ezt a lengyel politikus rosszul mondta. A két szerep között hatalmas különbség van egy büntetőeljárásban, ettől függetlenül a Hernádi ellen Magyarországon indult büntetőügy nagyon-nagyon jót tehet Hernádinak.
Ha Magyarországon felmentik Hernádit, akkor a horvátok már nem nyomozhatnak ellene, mert a magyar ítéletet nekik is el kell fogadniuk. Bánhegyi ugyanúgy vesztegetés miatt tett feljelentést Hernádi ellen, mint a horvátok, ugyanazon ügyben pedig csak egy ítélet születhet. Itthon az ügyészség viszont ejtette a vádat, ekkor jött a képbe pótmagánvádlóként Bánhegyi.
Erre a büntetőeljárási törvény alapján akkor van lehetőség, ha az ügyész valamiért nem akarja képviselni a vádat (például nem lát bűncselekményt, nem látja bizonyíthatónak). A feljelentő ilyenkor beugorhat a helyére és ő képviselheti a vádat. Ez történt ebben az esetben is, Bánhegyi tehát nem ügyészként volt jelen a perben, hanem magánszemélyként, ami hatalmas különbség, de Hernádinak így is nagy szolgálatot tehet: biztosíthatja az ártatlanságát.
Senkinek sem kívánom azt a félórát - hazudta Hernádi
A ellene folyó magyar ügy elsőfokú ítélethirdetése után kérdezte a Válasz.hu Hernádit: állítólag Bánhegyi Ilonát is ön mozgatja, csak hogy felmentést kapjon a horvátok vádjai alól, és a fellebbezés is csak a „játék” része.
"Senkinek sem kívánom azt a félórát, amit az ítélethirdetésre várakozva töltöttem. Ki tenné a sorsát egy bíró kezébe ilyen bizonytalan, s politikailag is motivált ügyben? Ennek a történetnek én csak a járulékos áldozata vagyok, de a horvát politikai közvélemény is a foglyává vált. Az INA sorsára megoldást kell találni: mi készek vagyunk értéket teremteni Horvátországban, de ehhez szükség van a horvát kormányra is. Ha nem látunk együttműködési készséget, felkészülünk arra, hogy más megoldás után nézzünk."
A MOL az oroszoknak adná el az INA-t?
A PKN elnöke és a pénzügyminiszter kiszivárgott beszélgetése a MOL stratégiájáról is fontos információkat tartalmaz. Eszerint a MOL boldogan eladná a részesedését a horvát INA-ból.
Karpinski itt Alicja Kornasiewicz volt pénzügyminiszterre hivatkozik. Karpinskinak Hernádi Budapesten azt mondta a MOL INA-részesedéséről, arra játszanak, hogy az oroszoknak adják el – állítja a lengyel olajtársaság elnöke.
(Index nyomán)