Valamivel a meghirdetett 14:00 óra után vette kezdetét az Országgyűlés Népjóléti bizottságának az ülése 2014. június 3-án, a Képviselői Irodaház I. emeletének II. számú tanácstermében. Az ülésen Balog Zoltán miniszterjelöltet, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) korábbi vezetőjét hallgatták meg.
Nehezen indult a munka a Népjóléti bizottságban, de az érdeklődésre nem lehetett panasz, többen állva követték figyelemmel a miniszterjelölti meghallgatást. Zombor Gábor (Fidesz) bizottsági elnök részletesen ismertette a meghallgatás és kérdésfeltevés szabályait, a stílus alapján már-már olyan érzése volt az embernek, mintha egy miniszterelnök-jelölti vita kellős közepébe cseppent volna. A hallgatóság részletes információt kapott többek között arról, hogy az elnök 5 percet javasolt a kérdések feltevésére, de a hölgyek (a bizottság nő tagjai) 6 percet kértek, illetve ha kezd letelni az idő, azt a pohár megkocogtatásával jelzi. Ami majd nem köti a baloldali ellenzéki képviselőket - de ezt már nem az elnök mondta, pusztán menet közben derült ki. Zombor, megadva az ülés alaphangulatát, elnézést kért a miniszterjelölttől, amiért az asztal távoli pontjára ültették, de, mint fogalmazott "lélekben közel van hozzánk".
Fontos témák
Balog Zoltán hosszasan beszélt bevezetőjében az elképzeléseiről, a sürgősen megvalósítandó tervekről. Elemezte a minisztérium (Emmi) elnevezését, valamint örömét fejezte ki a bizottság megnevezésével kapcsolatban. Elhangzott részéről, hogy a mindennapos testnevelés bevezetését követően célja a kormánynak és a minisztériumnak is a sportnemzetből a sportoló nemzetbe vezetni hazánkat. Mivel nem fejtette ki részletesen, így akár azon elképzelések is igaznak bizonyulhatnak, melyek szerint Orbán Viktor miniszterelnök után valamely miniszter háza mellett is stadiont építenének a közeljövőben. Komolyra fordítva a szót: a szociális terület, felzárkózás, rászorultság kifejtése mellett egy család- és ifjúságpolitikai államtitkárság létrehozásáról is beszélt a miniszterjelölt. Azaz a jövőben talán olyanok is számíthatnak jelentős támogatásra az állam részéről, akik az adófizetők népes táborába tartoznak.
Balog beszédében hivatkozott a nemrégiben elhunyt Kopp Mária orvos-pszichológus kutatásaira, melyekre a jövőben jobban kívánnak támaszkodni. Beszédét ott zárta, ahol kezdte, elidőzve a "drogstratégia" és a "drogellenes stratégia" elnevezések közötti egyébként meglévő, de talán másodlagos jelentőséggel bíró különbségek hangsúlyozásával.
Stílusban bántó, minőségben említésre is méltatlan balliberálisok
Korózs Lajos (MSZP), a bizottság alelnöke cinikus hangvételt ütött meg. Miután a bizottság több fideszes tagja emlékeztette, hogy 2010-ben óriási hiánnyal adták át a kasszát, valamint egyebek mellett ő maga is megszavazta a nyugdíjkorhatár emelését (2009. május 11-én), valamint a 220 milliós forrásmegvonást (2009. november 30.) a fogyatékkal élőktől, a szocialista képviselő, ha lassan is, de határozottan elhalkult. Nem mondták, de Korózs nevéhez fűződik a 13. nyugdíj visszavonásának beterjesztése is.
Szabó Tímea (Együtt-PM) futott egy újabb kört a család meghatározásával kapcsolatban, illetve hisztis hangvételű kirohanást intézett a történelmi egyházak ellen, a szekták védelmében.
A Jobbik népesedéspolitikai fordulatot sürget
Novák Előd (Jobbik), a bizottság és a Jobbik alelnöke felszólalásában jelezte, hogy számos ponton nem értenek egyet Balog Zoltánnal, de ő személy szerint örömmel hallotta Kopp Mária nevének az említését. A demográfiai helyzet mára annyira tarthatatlanná vált, hogy népesedéspolitikai fordulatra van szükség. Novák emlékeztetett arra is, hogy az elmúlt négy évben a parlamenti pártoknak egy közös nyilatkozatra futotta, de ez a gyakorlatban semmit sem ért. Kormányzatokon átívelő népesedéspolitikai minimumot kell meghatározni, hogy tudjanak tervezni a családok. A nemzeti ellenzék képviselője az áfa csökkentése, az otthonteremtés, a fiatalok elvándorlásának problémája, az otthon- és bérlakás vásárlás mellett családi adókedvezmények bevezetését, anyabarát munkahelyek és bölcsődei férőhelyek létrehozását is szorgalmazta.
Novák Előd szerint a meddőség népbetegség, melyre kormányzati politikát kell kidolgozni. Felszólalásában több kérdést is megfogalmazott a miniszter-jelölt felé egyebek mellett a bölcsődei gondozási díj eltörlésével, valamint a népesedés és az azzal összefüggő gyermekvállalás mint legsürgetőbb kérdések megoldásával kapcsolatban.
Sneider: "feléljük mindennapjaink érdekében a jövőt"
Sneider Tamás (Jobbik), a radikális párt másik alelnöke a nyugdíjrendszer megerősítése mellett érvelt, mely, mint mondta, "számos sebből vérzik". Sneider több a rendszerben meglévő hibára is rámutatott, kiemelve, hogy azok akik minimálbérre vagy 4 órás munkaviszonyra vannak bejelentve, 50-60 ezer forintos nyugdíjellátásra számíthatnak, melyből nem lehet megélni.
Feléljük mindennapjaink érdekében a jövőt - így fogalmazta meg a nyugdíjrendszerben lévő hibák lényegét a heves megyei honatya, hozzátéve azt is, hogy 40 év ledolgozott munkaviszony után a férfiakat is engedni kell nyugdíjba vonulni.
A folytatásban az ápolási díjak emelésével kapcsolatban érvelt, valamint felhívta a miniszter-jelölt figyelmét a fiatalokat egyre inkább érintő, a kábítószer -fogyasztásban rejlő veszélyekre, kiemelve, hogy a cigány gyermekek körében hangsúlyosabban jelentkezik a probléma.
Potyautasok után igazságtalanul kimaradottak rendszere
Vágó Sebestyén (Jobbik) a gyermekvédelmi rendszer átalakítását szorgalmazta, valamint egyes fogyatékkal, súlyos betegséggel élők egészségügyi szolgáltatásokból történő igazságtalan kiszorítását nehezményezte. A korábbi a potyautasok rendszere volt, míg a mostanit az igazságtalanul kimaradottak rendszerének lehetne nevezni - fogalmazott a Jobbik képviselője.
A miniszterjelölt Korózs Lajos párttagkönyvéről
Én meg már akkor roma gyerekeket tanítottam, mikor maga a párttagkönyve után rohangált - valahogy így vágott vissza Balog Zoltán a bizottság MSZP-s alelnökének cinikus felszólalására válaszul, hozzátéve, hogy a szocialista kormányzást követően 80%-kal növekedett a közétkeztetés, a műtéti várólistákat pedig korábban nyilván sem tudták tartani.
Szabó Tímea hisztijére válaszul elmondta, hogy nem kívánják visszaállítani a több mint 386 bejegyzett egyházat tartalmazó rendszert.
A fideszesek nem adnak egyenes választ - mondja a miniszterjelölt
Nem fogok egyenes választ adni, mert ilyenek a fideszesek, mindig kitérnek az egyenes válasz elől - hihetetlenül hangzik, de igaz. Kivételesen teljesen kifejtette az igazságot egy kormánypárti képviselő, mire Novák Előd csak ennyit kívánt hozzáfűzni:
- Köszönöm szépen, ez egyenes válasz volt.
Jogos a jobbikos felvetés
Balog Zoltán válaszában jogosnak nevezte a Jobbik az ápolási díjak emelését kezdeményező javaslatát. Sneider Tamásnak a fiatalokat és a cigány gyermekeket különösen is érintő kábítószerezéssel kapcsolatban közölte, hogy elindítottak egy felmérést, ismert előttük a probléma. Balog cinikus megjegyzésében úgy fogalmazott, hogy "nem tudom, örüljek-e, hogy ezzel foglalkozik" (utalva a kampányban Sneiderről összehordott vádakra).
Nem született meglepetés, megszavazták
5 nem, 9 igen, 1 tartózkodás mellett végül az Országgyűlés Népjóléti bizottsága megszavazta Balog Zoltán miniszteri jelölését.
(Tudósítónktól)