Az országosnál gyorsabban fogy a Somogy népessége, tíz esztendő alatt 19 ezer emberrel csökkent a megye lakossága, a legdrasztikusabb változást a falvak szenvedték el.
Évente egy Kalocsával csökken az ország, tíz év alatt 261 ezerrel kevesebben lettünk. Az országosnál gyorsabban fogy a megye népessége, mára egy kisvárosnyi ember tűnt el Somogyból. A megye lakossága tíz év alatt több mint öt százalékkal, több mint 19 ezer emberrel csökkent. Somogy az ország ötödik legnagyobb megyéje, a népsűrűséget tekintve a legritkábban lakott megyék közé sorolható. A Somogy Megyei Kormányhivatal honlapján tavalyi a legfrissebb népességi adat. A megye lakosságának száma eszerint 325 ezer 544, közülük a legtöbben, több mint 66 ezren Kaposváron élnek. Siófokon mintegy 25 ezren, Barcson, Marcaliban és Nagyatádon pedig 11-11 ezren. A megyeszékhely és a városok lakossága is körülbelül kétezer emberrel csökkent a legutóbbi népszámlálási adatok szerint.
A legnagyobb változást a somogyi falvak szenvedték el: a népességcsökkenés a rendszerváltozás idején elindult, és az elmúlt tíz év alatt több mint 14 ezer ember költözött el a kistelepülésekről a megyében. - Már tíz éve sem volt túl sok fiatal a térségben – mondja Reiz Tamás potonyi polgármester. - Az elvándorlás mára nagyjából megszűnt, mert megmaradt a kötődés, a fiatalok azért jobban helyben maradnak vagy visszatérnek. Az elmúlt három év közmunkájában évi 7-8 hónapra sikerült adni munkát azoknak is, akiknek eddig erre nem volt lehetősége, tehát ők is maradtak.
Hasonló a helyzet Rinyaújnépen is, itt azonban még a közfoglalkoztatás sem tudott sokat lendíteni a helyzeten.
- Jóval kevesebben vagyunk, pedig két család is ideköltözött a közelmúltban – mondja Szüsz József Rinyaújnép polgármestere. – Ma 47-en élünk összesen a faluban, de a lakosság javarésze elöregszik, és mondatni kihal.
A megyében még mindig több a nő, ők a legutóbbi adatok szerint 169 és félezren vannak, míg a férfiak mintegy 156 ezren. Mintegy tíz százalékkal csökkent a házastársak és élettársi kapcsolatok száma is, szociológusok szerint ennek oka gazdasági okokra vezethető vissza. Ráadásul a karrierépítés miatt is kitolódik a házasságkötés és gyermekvállalás ideje, ma már jóval 30 év felett adják házasságkötésre a fejüket mind a férfiak, mind a hölgyek.
Az előzetes adatok szerint Magyarországon 2012-ben még 90 300 gyermek született, ami 2,6 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Barcson azonban folyamatos a csökkenés az elmúlt öt évben. 2007-ben 114, a következő két évben 102-103 gyermek született, míg 2011-12-ben csak 84 illetve 72 apróság.
Népesség alakulásának az sem tett jót, hogy míg két-három évtizede a nők jellemzően a húszas éveik elején szültek, addig mára a gyerekvállalás jelentősen kitolódott: sokan harmincéves koruk után vállalják az első gyereket, sőt egyre gyakoribb, hogy csak közel a negyvenhez érkezik az első baba. - Korábban 20 és 28 év közé esett a gyermekvállalás ideje, ma már inkább a harminc feletti nők, no meg a tizenévesek szülnek – tájékoztat tapasztalatairól Kisimre László barcsi szülész-nőgyógyász. - Ez utóbbi még nagyobb társadalmi probléma, mint a harminc feletti gyerekvállalás.
(Sonline)