2014. március 10-én az izraeli légierő dandártábornoka, Shachar Shohat, egy biztonsági konferencián közölte: a Hamász vagy a Hezbollah elleni esetleges háborúban Izrael olyan ellenséggel kényszerül majd szembenézni, amely pilóta nélküli harci eszközöket, úgynevezett drónokat is képes lesz harcba vetni.
„ Pilóta nélküli harci gépek tucatjaival leszünk kénytelenek szembesülni, mind az északi, mind a déli határaink mentén. Ezeknek a drónoknak a mérete változó, súlyuk a néhány kilótól a több száz kilóig terjedhet” – rémisztgette a hallgatóságát az izraeli dandártábornok az Institute for National Security Studies Strategic, Innovative Policy-Oriented Research (INSS) elnevezésű intézmény konferenciáján.
Az INSS elnöke, Amos Yadlim izraeli tábornok előadásában rámutatott arra a tényre, hogy az elmúlt 30 évben senki sem volt képes megkérdőjelezni Izrael légi fölényét a szomszédaival szemben. Most azonban immár a zsidó állam lakói sem lehetnek teljes biztonságban, mivel földről indítható rakéták, drónokról indítható lövedékek, vagy akár cirkáló rakéták is becsapódhatnak izraeli területen.

John S. Shepland
John S. Shepland tábornok, az Egyesült Államok Tel Aviv-i nagykövetségének katonai attaséja, a két állam közötti stratégiai együttműködés kérdéseit elemezve kitért a légvédelem ügyére is. Shepland magasztalta Izrael légvédelmi képességeit, melynek megteremtésében az USA is kulcsszerepet játszott. Rövidesen pedig kezdetét veszi a Jeniffer-14 fedőnevű, nagyszabású amerikai-izraeli katonai hadgyakorlat, amely egyértelműen bizonyítja Amerika elkötelezettségét Izrael „katonai képességeinek” (értsd: szomszédaival szembeni nyomasztó fölényének) fenntartása mellett – tájékoztatott az amerikai katonai attasé. Shepland felvázolta elképzelését egy regionális légvédelmi rendszer létrehozásával kapcsolatban, melyet természetesen Izraelből irányítanának, ámde a jóságos zsidók gondoskodnának „Izrael arab szövetségeseinek” (vagyis csatlósainak) védelméről is.
Ismételten csak azzal a vérlázító ténnyel állunk szemben, hogy a cionisták és bábjaik teljesen természetesnek veszik, ha ők pilóta nélküli harci gépeket vagy bármifajta tömegpusztító fegyvert fejlesztenek ki, gyártanak, és vetnek be, míg legázolt áldozataikat „terroristának” minősítik, ha védekezni merészelnek.. Izrael világviszonylatban is vezető szerepet játszik a drónok gyártása terén. Az elmúlt évek során izraeli pilóta nélküli felderítő gépek Libanon, Szudán, Szíria és Szomália légterébe hatoltak be. Az amerikai drónok pedig a világ számos pontján nem csupán felderítési tevékenységet végeznek, hanem katonai csapást is mérnek bizonyos célpontokra – polgári személyek sokaságának a halálát is okozva ezzel.
Zoom
Nagy vihart kavart, amikor 2011-ben Iránnak sikerült elfognia egy amerikai drónt
A magát teljesen a törvények felett állónak képzelő Izrael korábban Iránt is megvádolta azzal, hogy a Hezbollahnak a drónok előállításához nélkülözhetetlen alkatrészeket szállított. A libanoni síita ellenállási szervezet vezetője, Haszán Naszrallah sejk 2012 októberében valóban megerősítette, hogy szervezete egy pilóta nélküli kémrepülőgépet küldött Izrael fölé. A drón három órán keresztül röpült a zsidó állam légterében, míg végül a légvédelemnek sikerült megsemmisíteni. Iráni katonai szakértők akkoriban azt állították, hogy a Hezbollah kémrepülőgépe képes volt alaposan megfigyelni több izraeli katonai célpontot is, mielőtt lelőtték. Vagyis amennyiben távirányítású rakéták is lettek volna rajta, akkor a megfigyelt bázisokra akár légicsapást is lehetett volna mérni.
2013 májusában izraeli harci gépek lelőtték egyik saját, fejlett technológiájú drónjukat a zsidó állam partjai közelében, mivel a Hezbollahnak állítólag sikerült belenyúlni a gép navigációs rendszerébe, és átvenni fölötte az irányítást. A Hezbollah részéről azonban akkoriban tagadták, hogy közük lett volna a drón eltérítéséhez.
Zoom
Nem ér többet, mint a Maginot-vonal?
Egyelőre semmiféle bizonyíték nincsen arra vonatkozóan, hogy akár a palesztin Hamász, akár az Iszlám Dzsihád rendelkezne pilóta nélküli gépekkel. Irán azonban már kifejlesztette saját drónjait. A perzsa állam segítségével pedig 2012 óta Venezuela is rendelkezik ezzel a napjaink hadviselésében nélkülözhetetlen fegyverrel.

Elvileg így kellene működnie
Az Izrael légterét védelmező úgynevezett „Vaskupola-rendszer” – melynek létrehozásához a az amerikai adófizetők eddig több mint 700 millió dollárral járultak hozzá – eredetileg azzal a céllal lett kifejlesztve, hogy megvédjék a zsidó államot a gázai palesztin ellenállók Kasszám rakétáitól, a Hezbollah Dél-Libanonban elhelyezett Katyusáitól és Irán ballisztikus rakétáitól. Izrael korábban azzal dicsekedett, hogy a „Vaskupola” 80%-os hatékonysággal működik (az izraeli agressziókra válaszul kilőtt házi készítésű Kasszám rakétákkal szemben). Azonban Dr. Marsha B. Cohen, az izraeli-amerikai katonai kapcsolatokat jól ismerő szakértő szerint a „Vaskupolára” jobban illenék a „Vasbutaság” kifejezés (http://www.lobelog.com/iron-dome-iron-dumb/) , mivel hatékonysága valójában legfeljebb az 5 %-ot éri el a rakétákkal szemben, míg a pilóta nélküli harci gépeket nem is észleli.
http://rehmat1.com/
Perge Ottó - Kuruc.info