Orosz katonák elfoglaltak vasárnap reggel egy ukrán határőrposztot a Krímben, és egymás után építik ki az őrhelyeket a Perekopi-földszorosban - jelentette az Unian ukrán hírügynökség.
E forrás szerint egy oroszországi katonákból álló harminc fős csoport helyi idő szerint reggel hat órakor kerítette hatalmába az őrhelyet Csernomorszkoje faluban.
Ugyanez a hírügynökség arról is hírt adott, hogy a Krím félszigetet a szárazfölddel összekötő Perekopi-földszorosban az orosz katonák egymás után alakítják ki a határőrhelyeket.
Az interfax.ru hírportál vasárnap jelentette: a krími hatóságok a Krímet és Oroszországok közvetlenül összekötő vasútvonalakat akarják kiépíteni oly módon, hogy a sínek a Krím félszigetet a dél-oroszországi Krasznodari területtől elválasztó Kercsi-szoroson keresztül haladjanak, így azok a jövőben elkerülnék az ukrán területet.
Az ukránok nem vonulnak a Krím felé
Az ukrán hadsereg csupán gyakorlatozik, de nincsenek olyan tervek, melyek az ország fegyveres erőit a Krím térségébe küldenék - idézte vasárnap Ihor Tenyuh ukrán védelmi minisztert az Interfax orosz hírügynökség.
A sajtónak az ukrán haderő mozgásait firtató kérdéseire a miniszter azt felelte, hogy legfeljebb laktanyák és támaszpontok közötti mozgás érzékelhető, és azt is csupán a hadgyakorlatok indokolják.
"Nincs tervben a Krím felé vezénylés, a csapatok csak rutinfeladataikat végzik, ahogy fegyveres erők mindig is teszik" - mondta Tenyuh.
Jacenyuk Amerikába készül
Az Egyesült Államokba látogat a jövő héten az "ukrán" miniszterelnök, hogy megvitassa az Ukrajna délkeleti részén fekvő Krím félsziget miatt Oroszországgal kialakult feszült helyzetet.
"Az Egyesült Államokba utazok, hogy magas szintű találkozókon vitassam meg a bilaterális és multilaterális kapcsolatainkban kibontakozó feszült helyzet megoldását" - mondta Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfő Kijevben, a vasárnapi kormányülés kezdetén. Hozzátette, hogy elutazása miatt a helyettese elnököl majd szerdán a minisztertanács ülésén.
A látogatás pontos dátumát és az utazás részleteit a zsidó származású kormányfő nem ismertette. A Fehér Ház egyik tisztségviselője később megerősítette, hogy az ukrán politikus Washingtonba látogat, de további részleteket ő sem közölt.
Vasárnap korábban Jacenyuk a Tarasz Sevcsenko költő születésének 200. évfordulójára összegyűlt tömeg előtt Kijevben kijelentette, hogy Ukrajna egy talpalatnyit sem hajlandó átadni saját földjéből Oroszországnak.
Megemeli az Ukrajnának szállított gáz árát a Gazprom
A Gazprom valószínűleg a második negyedévben megemeli az Ukrajnának szállított földgáz árát - idézte az Interfax hírügynökség az ukrán energiaügyi miniszter vasárnapi kijelentését.
Oroszország még decemberben csökkentette az Ukrajnának szállított földgáz árát ezer köbméterenként mintegy 400 dollárról 268,50 dollárra azt követően, hogy Ukrajna az európai uniós társulási szerződés helyett az Oroszországgal folytatott kapcsolatok megerősítése mellett döntött.
"A második negyedévben 368,50 dolláros gázárra számítunk" - mondta Jurij Prodan energiaügyi miniszter újságíróknak vasárnap.
Frissítés: A nem Krímhez tartozó, de orosz többségű területek is Oroszországhoz csatolásukat szorgalmazzák - Washington a krími döntést sem ismerné el
Az orosz elnök szerint a Krím félsziget vezetésének döntése a nemzetközi jogon alapszik, Washington viszont bejelentette, hogy nem ismeri el, ha a Krím csatlakozik Oroszországhoz.
A többségében oroszok lakta Krímben március 16-án tartanak népszavazást arról, hogy az Ukrajnához tartozó félsziget Oroszország részévé váljon-e. A referendum komoly vihart kelt a nemzetközi színtéren.
„A Krími Autonóm Köztársaság vezetésének döntése a félsziget Oroszországhoz csatlakozásához a nemzetközi jogon alapszik és a terület lakosságának törvényes érdekeit képviseli” - közölte az orosz államfő uniós vezetőkkel folytatott telefonbeszélgetése során, amelyről a Kreml sajtóosztálya vasárnap adott ki tájékoztatót. Vlagyimir Putyin Angela Merkel német kancellárral és David Cameron brit kormányfővel vitatta meg a Krím félsziget parlamentjében csütörtökön hozott határozatot.
Korábban Kijevben Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfő kijelentette, hogy Ukrajna egy talpalatnyit sem hajlandó átadni saját földjéből Oroszországnak, és hogy az Egyesült Államokba készül megvitatni a helyzetet.
Valószínűleg nem lesz nézetkülönbség a tárgyalásokon, mert Tony Blinken helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó ma úgy nyilatkozott, hogy az USA nem fogja elismerni a Krím félsziget Oroszországhoz csatlakozását, ha a régió lakosai így döntenének a jövő héten megrendezendő népszavazáson. A helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó a CNN amerikai hírtelevízióban kijelentette, hogy Oroszország "fokozott nemzetközi nyomás" alá kerül majd a krími népszavazás eredményeképpen.
Eközben – az ugyan nem a Krímhez tartozó, de orosz többségű – kelet-ukrajnai Luhanszk városában több ezer oroszbarát tüntető rohamozta meg vasárnap a megyei adminisztráció székhelyét, majd elzavarták hivatalából a nemrég kinevezett kormányzót.
Mihajlo Bolotszkiht csupán egy hete helyezte a megyei adminisztráció élére Olekszandr Turcsinov ideiglenes ukrán elnök. Vasárnap a kormányzó azonban a feldühödött tömeg szitkozódása közepette hagyta el a kormányzói hivatalt.
A tiltakozók a tetőre kitűzték az orosz zászlót, és az épület előtt az orosz himnuszt énekelték.
Szintén az ország keleti részén fekvő Donyeckben, amely a Viktor Janukovics megbuktatott ukrán elnököt támogatók fellegvára, több ezer tüntető követelte az Oroszországhoz való csatlakozásról szóló népszavazás kiírását. Emellett megakadályozták az ukrán egységért fellépők gyűlését, amelyen Vitalij Klicsko, az Ütés (Udar) párt vezetője is felszólalt volna.
2. frissítés: Moszkva nagyszabású fejlesztési keretet biztosít a Krími Autonóm Köztársaságnak
Moszkva mintegy 1,1 milliárd rubelt (6,7 milliárd forintot) folyósít az ukrajnai Krími Autonóm Köztársaságnak, amelynek törvényhozása néhány nappal ezelőtt népszavazást írt ki jövő vasárnapra az Oroszországhoz történő csatlakozásról - közölte vasárnap egy orosz parlamenti képviselő Szimferopolban.
Az orosz kormány nagyszabású, nagyjából 40 milliárd rubeles (247,1 milliárd forint) keretet szándékozik biztosítani a Krím félsziget infrastrukturális és ipari fejlesztéseire - mondta Pavel Dorogyin, az orosz Állami Duma ipari bizottságának alelnöke az Interfax orosz hírügynökség szerint. "Mindenekelőtt a védelmi ipar és a szerszámgépipar támogatásáról, valamint a tengeri flotta, az orosz Fekete-tengeri Flotta egységeinek karbantartásáról van szó. Ezek kézzelfogható intézkedések" - tette hozzá.
A krími hatóságok március 16-ára népszavazást írtak ki az Ukrajnához tartozó, de orosz többségű terület Oroszországhoz csatlakozásáról. Az ügyvivő ukrán államfő illegálisnak nevezte a referendumot, Rusztam Tyemirgalijev krími miniszterelnök-helyettes pedig közölte, hogy Kijev lekapcsolta az ukrán államkincstár krími részlegének számítógépes rendszerét, és zárolta az autonóm köztársaság számláit. A népszavazás bírálói azzal érvelnek, hogy törvénytelen volt a kezdeményezés, mivel a parlamentet az oroszbarát képviselők tartják ellenőrzésük alatt, az orosz félkatonai egységek pedig a kaszárnyáikba szorították be az ukrán hadsereg tagjait a félsziget teljes területén.
3. frissítés: Újabb katonai repülőteret zártak körbe az oroszbarát fegyveresek
Újabb katonai repülőteret zártak körbe oroszbarát, katonai egyenruhás fegyveresek vasárnap a Krímben - adta hírül az ukrán védelmi minisztérium. A 80 fős csapatot mintegy félszáz civil is támogatta.
A repülőtér Szaki falu közelében van. Az egyenruhások elvágták a hozzá vezető utat, és a repülőtér leszállópályája mentén géppuskafészkeket alakítottak ki. A csupán botokkal felfegyverkezett civilek megpróbáltak betörni a légiirányítók épületébe - mondta az ukrán védelmi minisztérium szóvivője telefonon a Reuters brit hírügynökségnek.
(MTI nyomán)