„Magyarország felébredt pityókos európai álmából” címmel közölt cikket a Pravda című lap internetes kiadása. A szerző, Lyuba Lulko, valamint a megszólaltatott elemzők dicsérik az „EU diktatúrája ellen küzdő” Orbán Viktort, a paksi atomerőmű bővítéséről szóló alkut pedig a magyar függetlenségi törekvések megnyilvánulásaként mutatják be.
Mind Putyint, mind Orbán Viktort hasonló okokból kritizálja a Nyugat, ami bizonyos értelemben szövetségessé teszi a két vezetőt. Azzal, hogy a paksi nukleáris erőmű bővítéséhez Budapest Oroszországot választotta partneréül, Orbán stratégiai áttörést hajtott végre a brüsszeli diktatúra elleni küzdelmében - olvasható a Pravda.ru cikkében.
A szerző Putyin szavait idézve hangsúlyozza, hogy a paksi atomerőmű bővítése növelni fogja Magyarország energetikai függetlenségét. A munkálatok 40%-át Magyarország végzi el, ami annyit jelent, hogy hárommilliárd dollárt költenek el a magyar munkahelyek fenntartása és létrehozása érdekében, az adóbevételekből pedig egymilliárd dollárnál is több folyhat be az államkasszába – vélekedett Vlagyimir Putyin. Oroszország 10 milliárd euróval (a költségek 80%-ával) járul hozzá az atomerőmű bővítéséhez, amelyet 30 éves futamidejű kölcsön formájában folyósít. Ennél jobb ajánlatot Magyarország nem kapott – írja a orosz lap.
A cikk írója felidézi, hogy Orbán Viktor 2011 novemberében már kifejtette véleményét Oroszországról, amikor is azt mondta, hogy Európának szüksége van Oroszországra, és előbb vagy utóbb stratégiai szövetségnek kell létrejönnie a két fél között. „Ez az a gondolat, amely a ROSATOM (az orosz állami nukleáris energetikai vállalat – P.O.) győzelmét biztosította olyan ellenfelek felett, mint a francia Areva SA, a dél-koreai Korea Electric Power (Kepco), a japán Toshiba Corporation, vagy éppen az amerikai Westinghouse Electric Co. Történt mindez Brüsszel ellenkezése dacára” – olvasható a cikkben. A szerző rámutat arra is, hogy Magyarország a Déli Áramlat tervére is rábólintott, annak ellenére, hogy az EU egyáltalán nem kívánta az orosz energetikai óriásvállalat, a Gazprom pozícióit tovább javítani az európai piacon.
A Pravda.ru cikkében a továbbiakban arról olvashatunk, hogy „sok más európai vezetővel ellentétben magyar kormány irányítóinak a célja az ország szuverenitásának megőrzése”. Erre a szerző szerint bizonyíték lenne az a tény, hogy az új Alkotmány gondoskodik a morális értékek - így a hagyományos család, a kereszténység - védelméről, az abortuszhoz való jog korlátozásáról, továbbá a házasságot az alaptörvény rendelkezései szerint csakis egy férfi és egy nő köthet. A pozitív lépések között említi a cikk a „Központi Bank és a magánnyugdíjalapok államosítását” (a Nemzeti Bank persze továbbra sincs állami kézben – P.O.), valamint „a bankszektorra és a multinacionális vállalatokra kivetett adók növelését”. „Mindez erős negatív visszhangot váltott ki az európai hivatalnokok és Brüsszel részéről. Még az is szóba került, hogy elveszik Magyarországtól az EU-ban élvezett szavazati jogát. De Orbán nem volt hajlandó engedményeket tenni” – írja Lyuba Lulko a Pravda.ru weboldalon megjelent cikkében. (A holokauszt-megemlékezésekre elpocsékolt milliárdokról, valamint az izraeli tőke térfoglalásáról azonban a cikkben nem történik említés.)
A Moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Állami Intézetének professzora, Alekszej Drinocskin is kifejtette véleményét az internetes lapban. Szerinte „Orbán Viktor megpróbál független szerepet játszani Európában, és nem mindig tekintget vissza Brüsszelre”. „Ő egyfajta különálló, magányos farkas az EU-ban, beceneve Viktator. Azzal vádolják, hogy megsértette az EU bizonyos szabályait. Oroszország és Magyarország kapcsolata bizonyos értelemben szimbolikus, mivel Oroszország szintén sajátos helyzetben van Európában. ... Az orosz kölcsön lehetővé teszi Magyarország számára, hogy bevételeit átcsoportosítsa más célokra, és enyhítse a pénzügyi gondokat. Mindebből Magyarországnak jelentős előnyei származnak” – idézi a professzor véleményét a Pravda. ru.
A Balkán Válság Tanulmányok Központjának kutatója, Anna Filimonova a lapnak adott nyilatkozatában úgy vélekedett, hogy „stratégiai áttörés lehetősége van a láthatáron”. “A Szovjetunió összeomlása után a keleti blokk államai kizárólag az euroatlanti integráció irányába tájékozódtak, de most érzékelhető egyfajta közeledés Oroszország irányába. Ennek oka pedig az Európai Unió politikájában, nem pedig az orosz részről kifejtett nyomásban rejlik” – vélekedett az elemző. Filimanova hangsúlyozta, hogy az EU politikája gazdasági és politikai téren is hanyatlást, munkanélküliséget, szegénységet idézett elő a tagországokban, melyeket adósrabszolgaságba hajszolt. A fiatalok tömegei pedig megindultak Nyugat-Európába irányába. Az elemző a lapnak nyilatkozva Bulgária esetét hozta fel, ahol is az elmúlt tíz évben egymillió fővel csökkent a népesség száma. „Az EU semmit sem tett a helyzet javítása érdekében, éppen ellenkezőleg, úgy tűnik, olyan politikát folytat, amely az államok szuverenitásának meggyengítéséhez, a függetlenségük elvesztéséhez és tönkretételükhöz vezet.” A szakértő hölgy szerint Orbán Viktor az elsők között van, akik komolyan aggódnak a veszedelmes folyamatokat látva. „Ő egy bölcs politikus és államférfi. Ellenállva a bírálatoknak, más irányokba tájékozódik, egyfajta pragmatikus irányba, melyet a nemzeti függetlenség színeivel lehet jellemezni, ami nem más, mint a pénzügyi és energetikai függetlenség. Ez a pragmatizmus fogja biztosítani Magyarországnak, mint országnak a további létezését. Oroszország segítsége lehetővé teszi Magyarország számára, hogy kitartson céljai mellett, és megszabaduljon Brüsszel diktatúrájától” – idézi Anna Filimonova politikai elemző szavait a Pravda.ru.
A cikk azzal zárul, hogy a kormányzó párt a választási kampány egyik kulcskérdésévé tette az energiaárak további csökkentésének ügyét. „Tavaly az energiaárak 20%-kal csökkentek. … A nukleáris erőmű kibővítését a lakosság 60%-a támogatja, ami lehetővé teszi Orbán Viktornak, hogy megtartsa ígéretét” – fejeződik be a Pravda.ru weboldalon a magyarországi helyzetről és a Fidesz céljairól olvasható – a valóságot erősen megszépítő - összefoglaló.
Perge Ottó - Pravda.ru nyomán
Kapcsolódó: