Bocsánatkérést vár a szlovén miniszterelnök a kitweetelt szétszakított Nagy-Magyarország miatt, szerinte a fasizmus és a nácizmus születik újjá Szlovénia szomszédjában – írja az Azonnali. Alább folytatódik a cikk.
Június negyedikén a budapesti kormány nemzetközi kommunikációjáért is felelős osztályának Twitterjén egy Nagy-Magyarország-térkép jelent meg, felette az angol nyelvű felirattal: „az ország kétharmadát vették el”. A kép is ennek megfelelően a két világháború közötti revizionista propagandából származik, amelyen kezek szakítják le az egyes darabokat a történelmi Magyarországról.
Zoom
Mint azt a Twitteren írják is, az About Hungary fiók tweetjeit a Kovács Zoltán volt kormányszóvivővezette Nemzetközi Kommunikációs Iroda írja
Eltelt pár nap, míg úgy látszik, Ljubljanában is észrevették a tweetet.
Marjan Sarec liberális szlovén kormányfő szerint a magyar kormány által posztolt térkép „késdöfés a szlovén szívbe”, ezért felszólította Budapestet: kérjen bocsánatot Szlovéniától, amelynek területi integritását kérdőjelezi meg gyakorlatilag a térkép.
Fasizmus a szomszédban
Sarec egy pénteki beszédében, amit egy második világháborús náci fogolytáborra emlékezve tartott Rajhenburgban, szintén kitért a szerinte „provokációként” értékelhető Nagy-Magyarország térképre. Ennek kapcsán Sarec általánosságban arról is beszélt, hogy
„csak a vak nem látja, miként születik újjá a szomszédságunkban is a fasizmus és a nácizmus”.
A szlovén közszolgálat olasz adása szerint ezzel Orbánnak szólt be a szlovén miniszterelnök. Nem csak Budapesttel, de az olasz jobboldallal szemben is érthető azonban ez a kritika – elvégre Olaszország is Szlovénia szomszédja.
Idén februárban már botrány volt abból – és Ljubljana mellett Zágráb is tiltakozott –, hogy – amint a magyar sajtóban egyedüliként az Azonnali megírta – Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke egy megemlékezésen „az olasz Isztriát” éltette. Pár napja pedig egy trieszti jobboldali városi képviselő posztolt a Facebook-oldalán egy olyan képet, amelyen Olaszországhoz tartozna Isztria, Dalmácia vagy Korzika is.
A szlovén miniszterelnök szerint mind a trieszti jobboldali politikus, mind a magyar kormány által posztolt térképek azt sugallják, hogy Szlovénia egyes részei jogtalanul tartoznának az országhoz. Magyar vonatkozásban ismert: a trianoni békeszerződésben az akkori Szerb-Horvát-Szlovén Királysághoz is jelentős területek kerültek, ma a Muravidék nagy része tartozik Szlovéniához.
Az ott élő magyar kisebbség jogai amúgy a legkiterjedtebbek az összes szomszédos ország közül: a magyarok nyelvhasználati joga teljességgel biztosított, és egy képviselőt is küldhetnek a ljubljanai parlamentbe. A magyarok mellett amúgy még az olaszok rendelkeznek teljes körű kulturális autonómiával.
A budapesti kormány tweetjét elítélte a szlovén külügyminisztérium is, amely arra emlékeztetett, hogy a nacionalizmus felszítása ellentétes az Európai Uniót megalapozó eszmével és célokkal. A ljubljanai diplomácia ezért „elítéli egy olyan kép használatát, amely nem segíti elő azon értékeket, amelyekből az EU létrejött”.
Hasonló szellemben nyilatkozott Borut Pahor szociáldemokrata államfő is. Szerinte a budapesti kormányzat tette mutatja: még nagyon sok tennivaló van az egymás iránti tisztelet kialakításának terén.
Szlovéniát elbukta Orbán
Amint az Azonnali arról többször is beszámolt: Szlovéniát a magyar kormányzati körök az orbánizmus exportországának szánták. E célból hoztak létre, finanszíroztak meg szélsőjobboldali tévécsatornákat és hetilapokat, a Lokál mintájára egy szélsőjobboldali bulvárnapilapot is gründoltak a Habony Árpádhoz köthető üzleti körök. A cél az volt, hogy a tavalyi választásokon győzelemre segítsék Orbán szlovéniai szövetségesét, Janez Jan±a egykori kommunista újságírót, korrupció miatt börtönviselt volt kormányfőt.
Jan±a Szlovén Demokrata Pártja (SDS) viszont nem tudott hatalomra kerülni a tavaly nyári választásokon: Orbán elvesztette Szlovéniát. Noha az SDS megszerezte a szavazatok közel negyedét, ez messze volt a győzelemtől, mert minden más szlovén párt elzárkózik a politikustól. Így tudott Marjan Sarec komikus, akinek röviddel előtte alakított liberális pártja a második helyre futott be, kormányt alakítani liberális és szocdem pártokkal – a szélsőbaloldal külső támogatásával.
Az SDS a mostani EP-választáson is – a parlamenten kívüli Szlovén Néppárttal (SLS) indulva koalícióban – megőrizte az első helyét, de többséget továbbra se tudna szerezni. Eközben a kormányzati oldalon történt átrendeződés, mert ©arec liberális pártja előtt a szociáldemokraták futottak be a második helyre.
A ljubljanai baloldali értelmiség amúgy élénken figyeli a magyarországi eseményeket, mert ők is attól tartanak: Jan±a az orbáni módszereket akarná majd átültetni Szlovéniában is egy esetleges győzelme után.
Zoom
Orbán a szlovén címlapok állócsillaga
A magyar kormányzat és a ljubljanai baloldali értelmiség hetilapja, a Mladina többször is összetűzésbe került. Legutóbb a ljubljanai magyar nagykövet még azt is el akarta érni a szlovén kormányzatnál, hogy a Mladinát – egy Orbánt heilhitlerezve ábrázoló címlap miatt – „szabályozza meg”, de a szlovén külügy, amely a botrányos kérést nyilvánosságra is hozta, jelezte: Szlovéniában nem az állam feladata előírni, mit írhat a sajtó.