Az iraki Moszulban működő nemzetközi orvoscsoportok váratlan problémával kerültek szembe. Betegeik ijesztően nagy része ellenáll az antibiotikumnak, így a szokásos módon nem tudják kezelni őket, ha fertőzések ütik fel a fejüket.

 

Moszult alig egy éve szabadították fel az Iszlám Állam ellenőrzése alól. Rengeteg ember fordul az orvosokhoz bombák, repeszek, golyók okozta sérülésekkel. Ám most már a sérülések és az operációk utáni fertőzések leküzdése is hatalmas problémát jelent. A betegek többsége az elmúlt években olyan mértékben fogyasztott antibiotikumot, hogy a szervezetük nem reagál a gyógyszerre.

 

És ez nem az Iszlám Állam megjelenésekor kezdődött. Irakban 2003 előtt a világ más országaihoz hasonlóan, ellenőrzött módon lehetett csak antibiotikumokhoz jutni, receptre. A háború kitörése után azonban ez megváltozott, és az erőszaktól szenvedő lakosság lényegében akadálytalanul fogyasztotta a gyógyszereket, ha hozzájutott. Ennek eredményeképpen pedig nagy részüknél rezisztencia alakult ki.

 hirdetes_810x300  

 

Az orvosok szerint ez egy antibiotikum mentes világ kezdetének a jele. Ráadásul nem csak az a probléma, hogy a gyógyszergyártók lassan fejlesztik ki az új hatóanyagokat, lassabban, mint ahogy a rezisztencia kialakul, hanem hogy az ilyen új kezelések ára jóval magasabb, és kevesen tudják megfizetni.

 

A moszuli betegek nagy része csodálkozva néz az orvosokra, mikor azok arról beszélnek , hogy az antibiotikum nem csodaszer, és nem lehet korlátok nélkül fogyasztani, mert elveszti a hatását. A Közel-Kelet több országában hasonló a helyzet.

 

HNonline.sk

Megosztás:

Tetszett önnek ez a cikk?

Kattintson az alábbi gombra vagy a kommentek között bővebben is kifejtheti véleményét.

Ön lehet az első aki a tetszik gombra kattint!