Az egyetem közösségének ma délutáni gyűlésén a CEU vezetése bejelentette, hogy az amerikai nagykövetet a kormány három hete arról tájékoztatta, hogy nem hajlandók aláírni az államközi egyezményt New Yorkkal - értesült az Index. Ezért, ha decemberig nem történik az ügyben haladás, az egyetem Bécsbe költözteti az USA-ban akkreditált képzési programjait.
Zoom
Deviánsok tüntetése a CEU-törvény ellen 2017. április 9-én Budapesten (fotók: Huszti István / Index)
Bejelentették, aki Budapesten kezdte meg a tanulmányait, az itt is fejezheti be, tehát az esetleges változást felmenő rendszerben vezetik be, ennek ellenére a CEU megtartja belvárosi épületét. David Cornstein, az USA magyarországi nagykövete ígéretet tett rá, hogy megpróbálja kijárni decemberig az egyezmény aláírását.
Bécsben már rendelkezésre állnak a szükséges létesítmények, és az akkreditáció is elintéződött, az esetleges költözés költségeit az amerikai alapító kinti adományaiból fedezik, nem a CEU meglévő vagyonából.
Zoom
A ma bejelentett döntések az egyetem kuratóriumának vasárnapi döntésén születtek. Az ügyben a CEU délután 2-kor tart sajtótájékoztatót.
(Portfolió)
Frissítés: nem hangzott el újdonság a sajtótájékoztatón sem
Alább az MTI beszámolója:
Ha december elsejéig nem sikerül megoldást találni a Közép-Európai Egyetem (CEU) körül kialakult helyzetre, a felsőoktatási intézmény amerikai akkreditációjú mester- és doktori programjaira jelentkező új hallgatók a 2019/20-as tanévtől a CEU bécsi kampuszán tanulnak majd – jelentette be az intézmény vezetője csütörtökön Budapesten.
Michael Ignatieff elnök-rektor a sajtótájékoztatón kiemelte: a kuratórium döntése december elsején válik hatályossá, remélik, addig mégis sikerül megoldást találni, és az intézmény képzései maradhatnak Magyarországon. Ha viszont nem találnak megoldást, akkor Bécsbe költöznek, mivel nem tudnak legálisan tovább működni Budapesten – jelezte.
A CEU teljesítette a magyar kormány által támasztott feltételeket, mégis az a jelzés érkezett hozzájuk, hogy a kabinet nem akarja aláírni az előkészített nemzetközi egyezményt – közölte az elnök-rektor.
2. frissítés: Gulyás szerint Soros-blöff
"Mi a CEU oldaláról történő fenyegetéseket és ajánlatokat Soros György politikai blöffjének tekintjük" - ezt mondta Gulyás Gergely az ATV kérdésére a kormányinfón, még mielőtt a CEU rektora, Michael Ignatieff bejelentette volna: ha december 1-ig nem sikerül megoldást találni a Közép-Európai Egyetem körül kialakult helyzetre, a felsőoktatási intézmény amerikai akkreditációjú mester- és doktori programjaira jelentkező új hallgatók a 2019/20-as tanévtől a CEU bécsi kampuszán tanulnak majd.
A miniszter szerint a jogi helyzet Magyarországon világos, "a Közép-európai Egyetem ma is itt működik". Emlékeztetett, hogy az egyetem hónapokkal ezelőtt vásárolt egy telket Bécsben. "Hogyha esetleg úgy döntenek, hogy ott is nyitnak egy diplomakiadó helyet, ehhez a kormánynak nincs köze. A kormány a kérdésről nem tárgyalt – mondta, hozzátéve azt is, hogy a jelenlegi felsőoktatási törvény is tartalmaz olyan lehetőséget (a joint degree-t ), amelyhez nincs szükség állami hozzájárulásra, és amerikai és magyar közös diploma kiadását teszi lehetővé.
Gulyás Gergely az ATV kérdésére, hogy a CEU teljesítette a feltételeket, van kampusza az Egyesült Államokban, de az Oktatási Hivatal részéről nem vizsgálják a papírokat, csak 2019. januárjától, úgy reagált: ezért mondta, hogy az oktatási kormányzat, illetve az Oktatási Hivatal vizsgálhatja a kérdést.
"De most valaki áttekinti, hogy teljesítette-e a CEU a feltételrendszert?" - kérdezte az ATV munkatársa, mire a kancelláriaminiszter közölte: Most nem vizsgálják. Ilyen kormányzati előterjesztés nem volt. "Ezt most, úgy gondolom, sokkal inkább egy politikai akciónak kell tekinteni" - jegyezte meg Gulyás Gergely, aki arra sem válaszolt érdemben, hogy a Bard Collage-on van már New York államban a CEU-nak kampusza. Azt ismételte meg, hogy a kormány semmilyen döntést sem hozott az ügyben.
Cornstein szerint prioritás, dolgoznak a megoldáson
A CEU prioritás az USA kormánya számára - ez a véleménye David B. Cornstein nagykövetnek, aki dolgozik a megoldáson a két féllel együttműködve.
David B. Cornstein nagykövet kijelentette, hogy „a CEU prioritás az USA kormánya számára, és elsöprő kétpárti támogatást élvez az Egyesült Államokban. Megértem a CEU álláspontját – a hosszantartó bizonytalanság nem fenntartható állapot egy oktatási intézmény esetében. Azonban még mindig lehetséges megoldást találni. Még mindig van egy apró esély arra, hogy az ügy rendeződjék, de gyorsan kell cselekedni. Mindkét féllel együtt dolgozom azon, hogy folytatódjanak a tárgyalások, és elfogadható megoldást találjunk december 1-e előtt.” Mindezt a budapesti amerikai nagykövetség részéről tudatták ma délután.
(ATV nyomán)
3. frissítés: a kormányszóvivő is blöffről beszél
A kormány szerint a Közép-Európai Egyetem (CEU) bejelentése, hogy az amerikai diplomák kiosztását Bécsbe költöztetik, egy „Soros-féle politikai blöff” – mondta a kormányszóvivő csütörtökön, a CEU sajtótájékoztatójára reagálva.
Kovács Zoltán úgy fogalmazott, a Közép-Európai Egyetem „ezelőtt is, ma is és véleményünk szerint a jövőben is” Magyarországon fog működni. Az a bejelentés, hogy az egyetem az amerikai diplomák kiosztását Bécsbe költözteti, ennek a politikai blöffnek a része, a kormány pedig ilyenekre nem reagál, nem dolga ezekkel foglalkozni – jelentette ki.
Kovács Zoltán a további tárgyalásokra vonatkozó kérdésekre válaszolva azt mondta, inkább azokkal a tényekkel kellene a CEU-nak foglalkoznia, amelyeket „már ezerszer közöltek velük”. Az egyetem pontosan ismeri a magyar szabályozást, amelyek szerint működhetne, a tényleges megfelelés helyett azonban politikai blöff a válasz – tette hozzá.
(MTI)