Budapest őrzi azoknak a hősöknek az emlékét, akik emberek tudtak maradni az embertelenségben és a remény hordozói voltak a kétségbeesés idején - mondta dagályos, hűségesküvel felérő beszédében Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes vasárnap Budapesten, a "holokauszt" magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából tartott megemlékezésen.
A rendezvény keretében koncertet tartottak Ádám László szalézi szerzetes, embermentő emlékére a Terror Házánál, ahol a Fidesz-KDNP-s főpolgármester-helyettes kiemelte: a fájdalmas és keserű múltat nem elfelejteni kell, hanem "megérteni, feldolgozni és láthatóvá tenni".
Zoom
Fiatal kora ellenére nagy gyakorlata van már zsidó álbűntudatkeltésben a főpolgármester-helyettes asszonynak
Az emlékezés során pedig "nemcsak az áldozatok emléke előtt hajtunk fejet, hanem minden olyan hős előtt is tisztelgünk", akik "tanúbizonyságot tettek emberségből, áldozatvállalásból" - mondta fel a jól betanult leckét a főpolgármester-helyettes asszony-.
Szalay-Bobrovniczky Alexandra, akit a Fidelitasban még Szentkirályi Alexandra néven ismerhettek, csak felvette Századvég-vezető férje, Szalay-Bobrovniczky Kristóf nevét, kitért arra: az emlékezés nemcsak a múltról, hanem legalább annyira a jelenről és a jövőről is szól, az "őszinte", "tisztességes" emlékezés segít "őszintébb, egyenesebb és tisztességesebb jelent éljünk meg és jövőt alkothassunk".
Hozzátette: a főváros vezetése mindent megtesz azért, hogy az emlékezés "méltó, elegáns és őszinte legyen".
Erős és büszke budapesti zsidó és cigány kulturális élet
Szavai szerint "Budapest életének teljes szövetébe beépült a 2. világháború poklában elpusztult honfitársaink emléke. Az emlékművek, az egykori gettó felújított épületei, az ünnepségek és fesztiválok, az erős és büszke budapesti zsidó és cigány kulturális élet, a virágzó egyházi kultúra egyaránt azt bizonyítja, hogy Budapest velük, a holokauszt áldozatainak emlékét és kultúráját őrzőkkel együtt teljes és egész".
Zoom
A Fidelitasban még Szentkirályi Alexandra néven ismerhettek
Az emlékkoncert végén a résztvevők mécseseket helyeztek el a Terror Háza falánál az ún. holokauszt és a kommunizmus áldozatainak emlékére.
A megemlékezésen részt vett mások mellett Ábrahám Béla, a szalézi rend magyar tartományának vezetője, Fabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke, Huszár Pál, a Magyarországi Református Egyház zsinatának világi elnöke és Győrfi László, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alelnöke.
Az Országgyűlés 2000-ben, az első Orbán-kormány alatt meghozott döntése értelmében 2001 óta minden évben április 16-án tartják a "holokauszt" magyarországi áldozatainak x az n-ediken emléknapját, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása.
(MTI nyomán)