Bekerülhet a következő német szövetségi kormányba Angela Merkel kancellár, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) legfőbb párton belüli ellenlábasa, a CDU konzervatív irányzatát és fiatal nemzedékét képviselő Jens Spahn - jelentette vasárnap több német lap.
A 37 éves politikus egészségügyi miniszterként folytathatja pályafutását. Jelölésével Angela Merkel engedményt tesz mindazoknak, akik a CDU három fő irányzata, a keresztényszociális, a liberális és a konzervatív közül az utóbbi megerősítését szorgalmazzák.
Régóta tudható róla, hogy főszerepet szán magának a pártot 18. éve vezető, 63 éves Angela Merkel visszavonulása utáni időkre, és nagy támogatója a 75 éves Wolfgang Schäuble, a CDU egyik legtekintélyesebb politikusa, aki szintén fenntartásokkal viszonyul a pártelnök-kancellár középutas, a baloldal felé nyitó politikájához.
Jens Spahn így az utóbbi négy évben államtitkár volt a pénzügyminisztériumban, amelyet Wolfgang Schäuble vezetett, bár szakterülete korábban az egészségügy volt. Társadalompolitikai ügyekben rendre konzervatív elveket hangoztat, szószólója például annak az elképzelésnek, hogy az évtizedek óta tartó bevándorlás révén egyre sokszínűbb társadalom egységét a német hagyományokat, kultúrát és nyelvet a középpontba állító úgynevezett vezető kultúra (Leitkultur) átvételének és tiszteletének megkövetelésével kell megerősíteni.
Szorgalmazza a többi között azt is, hogy vezessenek be általános tiltást az arcot eltakaró muzulmán vallási öltözetek viselésére, a kettős állampolgárság ügyében pedig a CDU 2016-os kongresszusán nyíltan szembeszállt Angela Merkellel, az elnök akarata ellenére elfogadtatott egy határozatot, amely szerint az EU-n kívülről származó vagy ilyen családba született embereknek választaniuk kell a német állampolgárság és a származási országuk állampolgársága között.
Jens Spahn 2002 óta képviselő a szövetségi parlamentben (Bundestag-), jó kapcsolatokat épített ki a Zöldek és a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) vele egy korcsoportba tartozó politikusaival – berlini lakásának bérlője az FDP 39 éves elnöke, Christian Lindner -, és támogatta az úgynevezett Jamaica-koalíció, a CDU, a bajor testvérpárt Keresztényszociális Unió (CSU), a Zöldek és az FDP közös kormányzásának gondolatát.
A dolog szépséghibája, hogy a színleg katolikus vallású politikus a házasság intézményének tavalyi megerőszakolása révén "házasságban" él egy "férfi" újságíróval.
Zoom
Jens Spahn (j) "párjával", Daniel Funkével

Zoom
A CDU-nak hat tárca juthat a következő kormányban, amennyiben a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) tagsága a március 2-ig tartó pártszavazáson elfogadja a koalíciós szerződést, és így ismét CDU/CSU-SPD összetételű kormány alakulhat.
Angela Merkel a gazdasági minisztérium vezetésére várhatóan egyik legfőbb bizalmasát, Peter Altmaier eddigi kancelláriaminisztert jelöli, a kancellária követező vezetője pedig Helge Braun lehet, aki eddig ugyanott bürokráciacsökkentésért és a szövetségi állam és a tartományok kapcsolataiért felelős államminiszter – államtitkár – volt. A védelmi tárca vezetője továbbra is Ursula von der Leyen lehet.
Jens Spahn mellett új arc lehet a kormányban Julia Klöckner, aki a mezőgazdasági tárcát kaphatja meg. Arról egyelőre nincsenek értesülések, hogy ki töltheti be az oktatási és kutatási miniszteri tisztséget, amely kevéssé fontos, mert mindkét terület elsősorban tartományi hatáskör. A tárca 66 éves eddigi vezetője, Johanna Wanka korábbi hírek szerint nem kívánja folytatni a miniszteri munkát.
Angela Merkel vasárnap este, pártja vezető testületeinek ülése után jelenti be, hogy kiket jelölnek miniszternek. A párt hétfőn Berlinben rendkívüli kongresszust tart, amelyen megválasztják főtitkárnak a pártelnök-kancellár bizalmasai között számon tartott Annegret Kramp-Karrenbauert, és elfogadják a koalíciós szerződést.
Frissítés: Buzi lehet az egészségügy, nő a hadügy és laikus az oktatási tárca élén
Megnevezte miniszterjelöltjeit vasárnap az Angela Merkel vezette német Ál-Kereszténydemokrata Unió (CDU), a jelöltek között van a pártelnök-kancellár legfőbb párton belüli kritikusaként számon tartott Jens Spahn. A buzeráns az egészségügyi tárcát kaphatja meg.
Angela Merkel pártja elnökségének ülése után elmondta, hogy a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unióval (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párttal (SPD) kötött koalíciós szerződés alapján a CDU-nak jutó hat minisztérium vezetésére a „jövőre orientált”, új arcokból és tapasztalt politikusokból álló együttest állítottak össze, nőket és férfiakat egyenlő arányban. Rámutatott, hogy a csoport viszonylag fiatal, így ő lehet az egyetlen 60 éven felüli CDU-s a következő kormányban.
Emlékeztetett arra, hogy a kabinet akkor alakulhat meg, ha az SPD március 2-ig tartó pártszavazásán elfogadják a koalíciós szerződést.
A CDU konzervatív irányzatához sorolt Jens Spahnnal kapcsolatban kérdésre válaszolva elmondta, hogy „rendben van”, ha bárki is kritikus kijelentéseket tesz, és ez nem csak a 37 éves egészségügyi szakpolitikusra jellemző.
Az sem egyedülálló, hogy a keresztényszociális és a liberális mellett a CDU harmadik irányzata, a konzervatív irányzat képviselői is kormányzati szerephez jutnak – tette hozzá, példaként említve, hogy az eddigi belügyminiszter, a kabinetből távozó Thomas de Maiziere is a párt ezen szellemi „gyökeréhez” tartozik.
Kiemelte: az összes többi miniszterjelölt mellett Jens Spahn számára is az a legfontosabb, hogy a kormány jól végezze a dolgát és hozzájáruljon Németország fejlődéséhez.
Gazdasági miniszternek az eddigi kancelláriaminisztert, Peter Altmaiert jelölik. Az ugyan „fájdalmas”, hogy a CDU nem tarthatja meg a pénzügyminisztériumot, viszont megkapja a gazdasági tárcát, „Ludwig Erhard minisztériumát” – utalt Angela Merkel a második világháború utáni nyugatnémet gazdasági fellendülés megalapozójaként tisztelt néhai CDU-s gazdasági miniszterre és kancellárra.
Hozzátette, a szociális piacgazdaság modelljét hozzá kell igazítani a 21. századi körülményekhez, legfőképpen a digitalizáláshoz, ezért a gazdasági tárca nagyon fontos minisztérium lesz.
Kancelláriaminiszternek Helge Braunt jelölik, aki eddig a bürokráciacsökkentésért és a szövetségi állam és a tartományok kapcsolataiért felelős államminiszter volt a kancellárián. Fő feladatai közé tartozik majd a digitalizációval kapcsolatos kormányzati törekvések összehangolása – mondta Angela Merkel.
A védelmi minisztériumot továbbra is nő vezetheti
A védelmi minisztériumot továbbra is Ursula von der Leyen vezetheti, aki a pártelnök-kancellár szavai szerint az előző ciklusban egy sor fontos reformot elindított a fegyveres erőknél.
Új arc a kormányban Julia Klöckner, a CDU egyik legnépszerűbb politikusa, aki a mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztériumot vezetheti. A párt középnemzedékéhez tartozó, borász családból származó 45 éves politikus 2009-től 2011-ig parlamenti államtitkár volt a tárcánál.
Tudományos háttér az oktatáshoz és a kutatáshoz? Felesleges...
Szintén új arc az országos politikában eddig szinte ismeretlen Anja Karliczek, akit az oktatási és kutatási minisztériumot vezetésére jelöl a CDU. A 46 éves politikus 2013-ban került be a szövetségi parlamentbe (Bundestag), az oktatás- és tudománypolitika új terület neki.
Ezzel kapcsolatban Angela Merkel kérdésre válaszolva kiemelte: ahogy a védelmi minisztérium vezetéséhez sem szükséges katonai pályafutás, úgy az oktatási és kutatási tárcához sem kell feltétlenül tudományos háttér. Hozzátette, hogy a jelölt gyorsan beleássa majd magát új szakterületébe.
(MTI nyomán)