Dr. Sergio Canavero olasz sebész 2015-ben jelentette be a „bomba hírt", miszerint két éven belül sor kerülhet az első emberi fejátültetésre. Az operáció mind szakmai, mind etikai szempontból rendkívül sok vitát váltott ki, és inkább egy horrorfilm sztorijára emlékeztet, mint tudományos lehetőségre.

Sergio Canavero hízelgőnek tartja, ha kollégái Doktor Frankensteinnek szólítják
Azért, hogy bizonyítsa az eljárás működőképességét, Sergio Canavero a kínai Harbini Orvostudományi Egyetem kutatóival kísérleteztek patkányokon, egereken és kutyákon a korábbi fejátültetős kísérletek tapasztalataira alapozva.
Bár az állatok nem maradtak hosszú ideig életben, ennek ellenére akadt jelentkező a procedúrára: egy fiatal orosz férfi, Valerij Szpiridonov önként vállalta, hogy aláveti magát a szokatlan operációnak.
A fiatalember Werdnig–Hoffmann-kórban szenved. Ez tulajdonképpen a gerincvelői izomsorvadás legsúlyosabb, 1. típusa, ami rendszerint születés után néhány nappal jelentkezik, a páciensek kis híján száz százaléka pedig pár éves korában meghal. Bár a számítógépes szakember orosz férfi 30 éves korával a ritka kivételek közé tartozik, nem szeretne tovább mozgásképtelen testben élni.
Zoom
Az emberi fej anatómiája (Forrás: Wikimedia Commons)
A decemberre tervezett műtét azonban váratlan akadályba ütközött. Dr. Sergio Canavero és orvoscsoportja most már nem annyira biztos abban, hogy Szpiridonov a műtét után járni tud majd. Ennek hatására viszont Szpiridonov úgy döntött, hogy mégsem vállalja az amúgy is bizonytalan kimenetelű procedúrát.
Dr. Sergio Canavero közben maga mellé vette Hsziao-ping Rent, a kínai Harbini Orvostudományi Egyetem sebészét, hogy asszisztáljon a bejelentett műtét elvégzéséhez.
Zoom
Visszakozott a műtéttől az orosz Valerij Szpiridonov, aki az első fejátültetés alanya lett volna (Forrás: RIA Novosti/Kirill Kallinikov)
Az eredeti beteg visszakozása miatt most egy kínai önkéntest keresnek a beavatkozáshoz. A két orvos abban bízik, hogy valamikor 2018-ban sikerül végrehajtani a fejátültetést.
Az etikai kérdések felvetésén túl egyébként az egész eljárás lehetetlennek tűnik, hiszen össze kellene kötni a gerincvelőt, ami eddig konkrétan senkinek sem sikerült, és nagy a kilökődés veszélye is.
(Origó nyomán)
Kapcsolódó: