Ausztrália nem hajlandó befogadni a tengeren át, illegális úton érkező migránsokat, és Pápua Új-Guineával, illetve Nauruval kötött egy - a migránssimogatók által gyakran bírált - egyezményt elszállásolásukról a menedékkérelmük elbírálása idejére. A migránsok többsége Iránból, Afganisztánból, Srí Lankáról, Pakisztánból és Bangladesből érkezik Ausztráliába.
A pápua új-guineai legfelsőbb bíróság 2016 áprilisában hozott döntése értelmében a tábort, ahol jelenleg hatszázan tartózkodnak még, október végéig kellett volna bezárni. A helyi hatóságok, amelyeknek át kellene venniük a tábor ellenőrzését, fel is szólították a bevándorlókat, hogy a szomszédos Lorengau település három másik ideiglenes táborába költözzenek át. A "menekültek" azonban barikádokat emeltek, mert attól tartanak, hogy a helyiek keltette ellenséges légkörben nem érezhetik magukat biztonságban.
A múlt héten a Human Right Watch nemzetközi migránsvédő szervezet arról számolt be, hogy a tábor bezárásának közeledtével egyes "menekülteket" megkéseltek, megvertek és kiraboltak. A manusi hatóságok már nem látják el a táborlakókat élelmiszerrel, az áramot is kikapcsolták, a vizet pedig elzárták. A táborlakók ügyvédei utolsó pillanatban kérvényezték a legfelsőbb bíróság végzése végrehajtásának felfüggesztését, és az alapvető szolgáltatások fenntartását. Behrouz Boochani, az egyik betolakodó a Twitterre feltett üzenetében azt írta, az álmatlanul eltöltött éjszaka után mindenki fél. “Nincs víz, áram és élelem. Még a WC-k sem működnek. Mindenki ideges, támadástól tartunk”.
Julie Bishop ausztrál külügyminiszter a Sky News tévécsatornának nyilatkozva arra szólította fel a migránsokat, hogy távozzanak, nincs semmi értelme maradni.
(MTI korrigálva)