Az amerikai elnök hétfőn nyilvánosan elítélte a rasszizmust, és "megnevezte a virginiai Charlottesville-ben történt atrocitások felelőseit".
Zoom
Az elnök – aki bedminsteri golfklubjából a nap folyamán tért vissza a fővárosba – a Fehér Házban mondott beszédben tette meg azt, amit napok óta követel tőle az úgynevezett politikai elit.
“A rasszizmus gonoszság. És azok, akik ennek nevében erőszakot követnek el, bűnözők és gengszterek, beleértve a Ku Klux Klan tagjait, neonácikat, fehér felsőbbrendűséget hirdetőket és más gyűlöletkeltő csoportokat, ezek visszataszítók” – fogalmazott az elnök az amerikai televíziókban élőben közvetített beszédben. Leszögezte: “azok, akik a vakhit nevében erőszakot követnek el, Amerika lényegét támadják”. Hangsúlyozta azt is, hogy “nem számít a bőrünk színe, mindenkire ugyanazok a törvények érvényesek”.
Donald Trump megígérte, hogy a bűnözőket az igazságszolgáltatás szigorával sújtják, a Charlottesville-i áldozatokról pedig úgy fogalmazott: “megtestesítik nemzetünk jóságát és tisztességét”.
Az elnök szombaton ugyan először Twitter-üzenetben, majd rövid nyilatkozatban ítélte el az amerikai polgárháború déli csapatainak vezetője, Robert Lee tábornok szobrának eltávolítása miatti szombati tüntetésen kirobbant zavargásokat és az erőszakot, de akkor még nem nevezte meg a felelősöket. Általában és a “minden oldalon meglévő” erőszakról beszélt, s nem nevezett néven senkit. Ezért demokrata párti és republikánus politikusok részéről egyaránt erős bírálatok érték, miközben a felesége, Melania Trump és a lánya, Ivanka is Twitter-bejegyzésben ítélte el az erőszakot, konkrétan megnevezve a felelősöket.
Tiltakozása jeléül hétfőn a Merck gyógyszergyár elnök-vezérigazgatója, a néger Kenneth Frazier is benyújtotta lemondását az elnök ipari tanácsadó testületéből. A vállalat Twitter-fiókjában közzétett közleményében leszögezte: “Amerika vezetőinek tiszteletben kell tartaniuk alapvető értékrendünket és egyértelműen vissza kell utasítaniuk a gyűlölet és a vakhit megnyilvánulásait és a fehér felsőbbrendűséget”.
Erre a Twitter-bejegyzésre egyébként Trump Twitter-üzenettel válaszolt: “most, hogy Ken Frazier a Mercktől lemondott az Elnöki Ipari Tanácsból, több ideje lesz a gyógyszerárak csökkenésével foglalkozni”.
Korábban írtuk: Csak hogy értsük, miként működik ez: így követelte az amerikai politikai "elit" Trumptól, hogy ítélje el a "fehér fajgyűlölőket"
A Fehér Ház szóvivője vasárnap közleményben szögezte le, hogy Donald Trump elnök a "fehér fajgyűlölőket és a neonácikat" is elítélte szombati nyilatkozatában. Ezt a szóvivő azokra a bírálatokra küldte válaszként, amelyek szerint az elnök hibázott, amikor szombati nyilatkozatában általában ítélte el az erőszakot, és nem nevezte néven a "fehér fajgyűlölőket, a neonácikat és a Ku Klux Klan tagjait".
Zoom
A szóvivő leszögezte: amikor Donald Trump szombaton “erőteljesen elítélte az erőszak, a fanatizmus és a gyűlölet minden megnyilvánulását, akkor természetesen ebbe beleértette a fehér fajgyűlölőket, a Ku Klux Klan tagjait, a neonácikat és valamennyi szélsőséges csoportot”.
Vasárnap Twitter-üzenetben reagált Ivanka Trump, az elnök lánya és tanácsadója is a szombaton történtekre. “Nem szabad, hogy a társadalomban helye legyen a rasszizmusnak, a fehér felsőbbrendűségnek és a neonáciknak” – fogalmazott mikroblog-bejegyzésében a zsidóvá vált Ivanka Trump.
Kikövetelték
Az amerikai elnök szombaton először Twitter-üzenetben, majd nyilatkozatban ítélte el a virginiai Charlottesville városában – egy konföderációs szobor eltávolítása elleni tiltakozásként szervezett megmozduláson – kirobbant, halálos áldozatokkal járó erőszakot. “A nemzet iránti szeretet és az egymás iránti jóérzés” jegyében egységre, összefogásra szólította fel az amerikaiakat. Állásfoglalásaiban azonban nem nevezte néven a felelősöket, hanem általában ítélte el az erőszakot és a gyűlöletet. Ezért demokrata párti és republikánus politikusok egyaránt bírálták.
Chris Christie, New Jersey kormányzója és Donald Trump egyik legerőteljesebb támogatója Twitter-bejegyzésében így fogalmazott: “elutasítjuk a fehér nacionalisták Charlottesville-ben is megnyilvánuló rasszizmusát és erőszakát, ez ellen minden vezetőnek fel kell emelnie a szavát”.
Marco Rubio floridai republikánus szenátor leszögezte: “semmi hazafias nincs a nácikban, a Ku Klux Klanban és a fehér fajgyűlölőkben. Amerika éppen ennek az ellenkezőjét szeretné megtestesíteni”. Persze előkerült az ún. holokauszt is...
Az egyik coloradói republikánus szenátor, Cory Gardner szintén Twitter-üzenetben reagált: “Elnök úr, néven kell neveznünk a gonoszt. Ezek fehér fajgyűlölők voltak és hazai terrorizmusról van szó” – írta a politikus.
A demokrata párt politikusai közül Chuck Schumer, a szenátus demokrata párti frakciójának vezetője pedig úgy fogalmazott: “természetesen MINDEN gyűlöletet elutasítunk. De az elnök ‘nem végezte el a munkáját’ mindaddig, amíg nem ítéli el külön az alternatív jobboldal Charlottesville-i akcióját”.
Nancy Pelosi, a képviselőházi demokraták vezetője pedig egyenesen így követelőzött, Trumphoz címezve szavait: "Ismételje utánam a saját profilján: a fehér felsőbbrendűség hirdetése támadás az amerikai értékek ellen!"
Virginia állam demokrata párti kormányzója, Terry McAuliffe vasárnap délelőtt részt vett Charlottesville-ben az egyik istentiszteleten, és utána újságíróknak azt mondta: az elnöknek “erőteljesebben kell megnyilvánulnia a fehér fajgyűlölők ellen". “Vannak itt nácik, és azért vannak itt, hogy bántsanak amerikai állampolgárokat, nem is kérdéses, hogy az elnöknek annak kell neveznie őket, amik” – mondta a kormányzó.
Michael Signer, Charlottesville demokrata párti polgármestere (bővebben róla itt: Egy fehérellenes profilja: Mike Signer, a virginiai Charlottesville polgármestere) vasárnap a CNN hírtelevízióban szintén Donald Trumpot okolta a történtekért. Állítása szerint Donald Trump elnökválasztási kampánya "felbátorította a rasszista csoportokat, és maga Trump nem lépett fel ellenük kellő eréllyel". Signer mindazonáltal hangsúlyozta: “ez nem Trumpról szól”. Hozzátette, hogy szerinte az Egyesült Államok alapvető demokratikus értékeinek erodálódásáról van szó, de az emberek még változtathatnak ezen.
(Kuruc.info - MTI nyomán)